TroopBanners Home
Baldwin Borough


Baldwin Banner Application

      
American Legion




SSgt John Adams
551st Bomb Squad 385th Bomb Group - WWII
United States Army Air Force


Pvt Joseph Asztemborski

United States Army


1SG Gerard B Bachner
Company E 102nd Infantry Regiment - WWII
United States Army


SP-4 Gerry Bahur
101st Airborne - CO A 159th AVN. BN
United States Army


 C.Frederick Bettilyon
13th Field Artillery Battery
United States Army


Buck Sgt John  Bowen
5th Army Division - WWII - under George Patton
United States Army


Tech 4 Felix ''Bill'' Brutico
79th Infantry Division, 313th Infantry Regiment - WWII
United States Army


SGM Jerry M. Bucci
5th Infantry Division
United States Army Reserve


PFC James R Burrell
562nd Anti- Aircraft Artillery Battalion Battle of the Bulge
United States Army


2LT Louis S. Butterworth
Korean War
United States Army


Sgt Fran Dady
173 A Vietnam
United States Army Airborne


Pvt George Danchik
34th (Red Bull) Infantry Division Co. Fox, 135th Infantry , Siegfried & Gustav Lines Naples, Italy
United States Army


Cpl William J. Davis III
2D Constabulary Regt Korean
United States Army


PFC Clifford C. Dehn
179th Ordnance Battalion - WWII
United States Army


Pvt Carl Depretis
WWII
United States Army


Sgt Major William E. Doty
Vietnam 82nd airborne green Beret special forces
United States Army


T/Sgt Francis J.  Dougherty
94th Division - WWII
United States Army


CMSgt Raymond F. Dougherty
USARV 171 ARW Vietnam Desert Storm
United States Army


SGT Robert J Dryer
Korean
United States Army


CSM Patrick J Duffy
Artillery WWII, Korea, Vietnam
United States Army


 Conrad A. Eiben
Korean War
United States Army


Cpl Jimmy Eiben
23rd Infantry Regiment
United States Army


S/Sgt Chester Fenlock
346th Inf, Co. B
United States Army


Cpl Theodore J. Fischer
Military Police - Korea
United States Army


SP-4 James R. Fisher
Army Security Agency - Korean War
United States Army


Cpl Clyde W. Fox
Company C 288th Engineer Combat Battalion WWII
United States Army


Sgt Joseph A. Frushell
524th Military Police - WWII - Battle of the Bulge
United States Army


PFC William Gatzy
503rd Parachute Infantry Regiment South Philippines Luzon WWII
United States Army


CPL Edward W. Gigliotti
4th Aircraft Repair Unit - WWII - Pacific
United States Army Air Corps


SP4 Richard J. Godesky
578th Ordnance Ammunition Co. - WWII
United States Army


Pfc Chip Hearn
Field Artillery - Vietnam
United States Army


Sgt Tom Hearn
24th Infantry - WWII
United States Army


PFC Christ J. Holzhauser
CompanyK 326th Glider Infantry Regiment 13th Airborne Division Central Europe
United States Army


MSgt Chrysostom J. Huebner
Korean
United States Army


SSG Phillip Johnson
see below
United States Army


Sgt Albert D. Jones
2nd Infantry Division Company A 72nd Tank Battalion Korean War
United States Army


Sgt Francis R. Kappert
231st Armed FA BN - WWII
United States Army


S/Sgt Joseph Kasel
Korean War
United States Army Air Force


Pfc Harry Kaszak
38th Inf Reg - Korean War
United States Army


Cpl John R. Klavon
Spearhead Vietnam
United States Army


 Joseph R. Klimo
WWII
United States Army Air Corps


SPC4 Jacqueline Kohnle
HHD 3rd Finance Group
United States Army


 Frank L. Krandel

United States Army


CPL Ronald A. Kraszewski
Korean War / The Flying Eagles
United States Army


SFC Norbert Lis
25th Infantry Tropic Lightning - WWII/Korea
United States Army


Sgt Robert E. Loadman
94th Infantry Division WWII
United States Army


PFC Chester ''Chet'' Lombardi
Trp. B 3rd Recon Sq Radio Operator 1957-1963
United States Army


Spec/4 Raymond W. Mackenzie
10-26-59 2-1-62
United States Army


SP4 (t) James H. McCann
7th Armored Division - Vietnam War
United States Army


SSG John McConnell
173rd Airborne - Vietnam
United States Army


SP4 John McKibbin
Korean
United States Army


 Henry G. Meyer

United States Army


Pfc Stanley J. Milinski
Medic - 395th Medical Collecting Co. - WWII
United States Army


Cpl Jesse W. Miller
3021st AAFBU - WWII
United States Army Air Force


Sgt William Moran
199th Infantry Brigade 5th BN 12th INF Red Catchers - Vietnam
United States Army


PFC Robert J Nath
WWII
United States Army


SGT John G. Ohnhaus
Vietnam
United States Army


Tec 3 Ernest J. Palamides
WWII
United States Army


Cpl Wallace Parker
WWII - POW
United States Army


SP4 James G. Paul
Naval Air Station 55th Transportation Battalion - Korea (early Vietnam)
United States Army


Sgt Walter J. Pittek
3rd Armor Division - Vietnam War
United States Army


SFC Steve  Pitts
2nd Armored Division
United States Army


S/Sgt  Robert M. Reid

United States Army


CPL John Revo
WWII
United States Army


CPL Nicholas Revo
743rd Tank Battalion - WWII
United States Army


Tec5 Peter J. Rota
Fauglia, Italy July 17th 1944
United States Army


Cpl Joseph P. Schmitt
378 Fighter Squadron - WWII
United States Army Air Corps


Cpl Mark D. Schultis
Korean War
United States Army


CPL Patricia Sherwin
HQ AFFE Comp. SEC Camp Zama, Japan - Korean War
United States Army


Cpl William Siatkowski
Infantry Korean War
United States Army


S/SGT Harry ''Pete'' Stephenson
WWII
United States Army


Sgt John L. Stypula
WWII
United States Army


S/Sgt Jack D. Turina
14th Signal Operation Co. - Korean War
United States Army


Cpl Clyde B. Underwood

United States Army Air Force


SSGT Eric W. White
382 ENG Sapper OIF 2
United States Army


Cpl Walter Yastion
1824 Battery 60 FABN - Occupation Germany
United States Army


 Ronald A. Zevola
Vietnam
United States Army





PO2 Frank W. Etzel Jr
Korean War - Damage Control
United States Coast Guard



Find my Banner!






Baldwin Borough is proud to honor our men and women
who are or have served this country through our banner program.

FRIENDS, FAMILY MEMBERS, AND NEIGHBORS
SERVING PRESENT AND PAST
IN TIME OF PEACE AND IN TIME OF WAR.
THIS IS OUR TRIBUTE TO YOU








Technical Banner Questions
Contact
Harry Munson
Click to email Program Development


Services provided
by

HTM Designs







PO2 Dorothy J. Anderson
WWII
United States Navy


CM2 Joseph J. Bakowski
Seabees - WWII
United States Navy


EM2c Kenneth A. Baldinger
USS Kalinin Bay WWII
United States Navy


 John R. Boyle Jr.

United States Navy


PO2 Richard S. Boyle Jr.
NMC 13-3rd Battalion Charlie Company
United States Navy


 Ron Burger

United States Navy


E-4 Randolph Cowan
Vietnam War Era 1964-1970
United States Navy


ABU3 Edgar G. Depp
USS Midway - Machinist Mate General 1957-1961
United States Navy


 Ruthe D'Hert
WWII
United States Navy


S1c Walter F. Dobson Sr.
WWII
United States Navy


EM2c Jacob E. 'Jake' Dryer
USS Thetis Bay (CVE-90) - WWII
United States Navy


CTR3 Danielle C. Graves
NCTAMS LANT
United States Navy


SN Bernard Gutkowski
Staten Island
United States Navy


ADR3 Donald Jordan
Cuban Missile Crisis
United States Navy


AM3 Francis ''Fritz'' Kaduck
Pacific Theater
United States Navy


AE3 David J. Kappert
Aviation Electrician - Vietnam
United States Navy


GM2 Matthew J. Krewin
USS Arkansas - WWII
United States Navy


 John G. Lieb

United States Navy


GM3 James J. McGreevy, Jr
Merchant Marines WWII
United States Navy


MM2c Harvey A. Means
USS Arkansas - WWII - Normandy, Mediterranean, Pacific
United States Navy


SM2 Michael George Mervosh
WWII
United States Navy


Capt Mark Edward Milius
Coastal Riverine Squadron 10 - Middle East
United States Navy


SN Carl W. Niedermeyer
Vietnam War
United States Navy


SN Donald R. Schwenning
Korean War - Robert K Huntington (DD-781)
United States Navy


Y3 Eugene Skerba
USS Killen (DD-593) - WWII
United States Navy


AT1 Michael Stack
Airborne Electronic warfare desert shield desert storm
United States Navy


AE2 Donald G. Steggert
UF-74 - Vietnam
United States Navy


Coxswain Chester W. Usowski
WWII use south dakota battleship
United States Navy


 Richard Weber
Vietnam he was an electrician on a LSD Ship in Panama Canal
United States Navy





SGT Clifford L. Anderson
3rd Marine Division WWII
United States Marine Corps


Pfc Charles N. Chilleo
WWII
United States Marine Corps


Cpl Joshua M. Ewing
1st Battalion 8th Marine 2nd Marine Division - OIF
United States Marine Corps


Sgt Richard L. Ewing Jr.
1st Fast Company 3rd Platoon - OIF, OEF
United States Marine Corps


Cpl Matthew Falk
2nd Battalion 5th Marines 2nd LAAD - Operation Iraqi Freedom
United States Marine Corps


CPL Lloyd R. Frederick
2nd Mar Div - FMF - Korea
United States Marine Corps


LCpl Joseph Kratt
Vietnam 1968
United States Marine Corps


Cpl John J. Lew
WWII
United States Marine Corps


Cpl James J. Lindenfelser
2nd Guard Company (1954-1957)
United States Marine Corps


PFC Joseph Martin
Vietnam War - (1970-1971)
United States Marine Corps


Sgt Matthew D. Miller
1st Battalion 12th Marines Global War On Terrorism
United States Marine Corps


Cpl A. Raymond Neff

United States Marine Corps


Sgt Joseph A. Peretin
2nd Marine FNF, 3rd Bn, 8th Marines
United States Marine Corps





A1c Daniel  Booth
Security Forces - Operation Enduring Freedom
United States Air Force


SSgt Frank L. Bruno Jr
60th Field Maintenance Sq (MAC) - Vietnam War
United States Air Force


SSgt Joseph G. Chraska
361st Fighter Squadron - WWII
United States Air Force


Captain John F. DeRoss
WWII
United States Air Force


SGT Michael A Kosco Jr
Operation Just Cause
United States Air Force


 Francis Pascaretta
WWII
United States Air Force


MSGT Thomas C. Pauley
911th Airlift Wing Reserves OEF/OIF
United States Air Force


Sgt Thomas A. Ritter
6921 St Security Wing Vietnam
United States Air Force


MSgt William H Schutte III
171st Air Refueling Wing - Vietnam
United States Air Force


SSgt Glen Edward Williams Sr.

United States Air Force


Captain Kristen M. Winter
security forces Global war on terrorism
United States Air Force