TroopBanners Home
Belle Vernon


Belle Vernon Banner Application

      
Belle Vernon Area Rotary Club




TECH 5 Thomas E. Abbott
C Co 744th Railway Operating BN - WWII
United States Army


PVT Albert A. Altomari Sr.
8th Armored Division - WWII
United States Army


PFC Attilio H. Amoroso
770th Anti Aircraft Artillery Gun Battalion
United States Army


S/SGT George P. Amoroso
367th Bomb Sqdn - WWII
United States Army Air Force


PFC Domenick R. Amoroso Sr.
BATTERY A 602 AAA GN BN WORLD WAR II
United States Army


CPL Melvin J. Anderson
204th Antiaircraft Artillery (Automatic Weapons) Battalion - WWII
United States Army


CPL Ross Basile
WWII
United States Army Air Corps


1ST LT. Juanita Dalton Beerens
US Army Nursing Corp England - WWII
United States Army


CPL Mark E. Bennett
2nd CONV. HOSP. SURGICAL TECH - WWII
United States Army


SSgt Robert A. Berish
Vietnam 1966 - 1967
United States Army


SGT Walter 'Woody' Bianchi
313th Sig Battalion - Korea
United States Army


Pfc Joseph L. Bilski Jr.
WWII - Medical Det 156th Infantry
United States Army


CPL TONY P. BITONTI JR.
SV BATTERY 74 ARMD FA BN GERMANY
United States Army


Cpl Harry Robert Breckenridge
Co. B 14th Engr. C. Bn. Korea
United States Army


PFC William ''Bill'' Brewer
Airborne Korea
United States Army


Cpl Demetries Joseph Bridge
Korea
United States Army


E-4 Thomas C. Buchanan
3/25th Infantry 4th Div. Vietnam
United States Army


Pfc Clinton Buchanan
South Pacific WWII
United States Army


CPL Donald J. Bulotta
163rd AAA Battalion - WWII
United States Army


Corporal Donald J. Bulotta
163rd AAA Battalion - WWII
United States Army


Pfc Ridsy Calderone Jr.
86th Div. Ord. - WWII Philippines
United States Army


SPC Ronald Chiaravalle Jr.
4th Squad 84th Engineer Battalion 9-11
United States Army


Bugler Carl F. Dando
16TH Regiment Engineers Railway - WWI
United States Army


PFC Martin Davin
WWII
United States Army


CPL William A. Dawson
503rd Infantry Airborne Paratrooper WWII South Pacific
United States Army


T 4 Frank Delia
Signal Corps WWII
United States Army


TEC5 Ernest J. DeSimone
338th Ordinance Depot Co. - WWII
United States Army


Tec 4 George W. Diethorn
852d Ord H M Co. - WWII - Asiatic-Pacific Theater
United States Army


MSGT James Drizos
WWII & Korea
United States Army


TEC5 Edward Druciak
333rd Engineer Special Services Reg. - WWII
United States Army


PFC Raphael J. Dwornick
72nd Constabulary Squadron - WWII
United States Army


SPC 4 Kristen Leigh Evans
Iraq War (2004-2009)
United States Army


1LT H. Fred Exley
Vietnam
United States Army


PVT Cam Fantini
78th Infantry Div. Battle of the Bulge - WWII
United States Army


Cpl George Fedarko Jr.
83rd Inf. Div. - WWII
United States Army


TEC5 Albert H. Frank
816 Aviation Engineers - Company A WWII
United States Army


Tech 5 Raymond J.  Frederick
Co. A 593rd Sig A/W BN
United States Army


SSG Alvin C. Frick
11th Airborne - WWII
United States Army


Private George Fugo
WWII
United States Army


Cpl Peter O. Gaggini
WWII
United States Army


PFC Charles A. Galligan III
10th Mountain Div. WWII
United States Army


Cpl Louis J. Gazza
672nd Amphibian Tractor Bt. Co. B. 37th Inf WWII The Los Banos Rescue
United States Army


CPL ALEX GELOTTI
20TH AIR FORCE WORLD WAR II
United States Army Air Corps


Spec 5 Ray Giambattista
199th LT. INF BDE. - Vietnam
United States Army


TEC5 Thomas Gido
181st Engineering Battalion - WWII
United States Army


1LT Lewis E. Gilliland
Vietnam War
United States Army


PFC Richard E. Godfrey
285th MP Co - Vietnam
United States Army


MSGT Harold J.  Grundler
9th Infantry Vietnam
United States Army


PFC Boyd Hamilton
97th INF - WWII
United States Army


Cpl Carey L. Harris
WWII
United States Army


S/SGT Thomas Hess
88TH INF. DIV. - WWII
United States Army


PFC David W. Rab Igoe Jr
Vietnam War
United States Army


SGT Charles S. Jackowski
Vietnam
United States Army


Spec.4 Casey Casteel Jackson
307th Engineer Battalion, 919th Engineer Support Company
United States Army Airborne


SGT James R. Jones
BTRY B 262nd FA BN
United States Army


SP 4 Larry J. Kibler
CO. B 720 MP BN. - Vietnam
United States Army


Pfc Marion L. Koher
Co. A 110th Inf. 28TH Div. - Korean War
United States Army


PVT William H. Kramer Jr.
WWII
United States Army


SFC David H. Kreger
5th Armored Div. - Korean War
United States Army


CPL Alek R.  Krill
ASF 3rd Serv Command - WWII
United States Army


CPL Michael Kutska
3078 7 Evac Hospital - Korean War
United States Army


Cpl Herman W. Lazzari
Korea
United States Army


T/SGT Edwin S. Leeper
83rd Inf 330th Inf Regt 3rd Bn - WWII
United States Army


SSgt Felix J. Lisovich
43rd Inf Div. Combat Medic - Pacific Theater WWII
United States Army


SGT Dennis ''Reeb'' Lorenzini
CO. C 2ND BN - TAY NINH VIETNAM - KIA
United States Army


PFC Walter ''Doc'' Lucas
Co. C 157th Engineer Combat Battalion - WWII
United States Army


SSG Paul J. Lucas
18th BGDE 504TH MP 458th ENGR BN - Vietnam - IRAQ
United States Army


CPL Paul P. Lucas
HQ BTRY, 306th FA BN - WWII - Philippines
United States Army


PFC Jerome Francis Luce
Co. A 429th Engr Bn 159th Engr Gp
United States Army


Staff Sgt Steven Malaga
Tail Gunner - World War II
United States Army Air Corps


PVT. Vincent  Mancuso
347th INF. Regiment - WWII
United States Army


Cpl Martin Martinosky Sr.
Signal Corps - Korea
United States Army


T/Sgt John R. Mascara
8th Armored - WWII
United States Army


Tech Sgt Pete L. Mazzei
399th Inf. 2nd Battalion Co. G - WWII
United States Army


CPL Jack McClintock
82nd AA BN - Korean War
United States Army


Sgt John ''Bud'' McGinley
Army Air Transport - WWII
United States Army


PFC Walter Melnick Jr
44th Tank Battalion
United States Army


Sgt James Mendicino
8th Armored Division - WWII
United States Army


SGT John F. Miller
393 Service Co. 99TH Inf Div. - WWII
United States Army


SSgt Edward Misenko
357 SEARCHLIGHT BN. - WWII
United States Army


PVT JOHN EDGAR (ED) MOBLEY
1ST WV INFANTRY World War 1
United States Army


SGT Daniel Mochnaly
Americal Division - Vietnam
United States Army


2nd LT James E. Monahan
29th Div 175th Reg Co. E - WWII - KIA Normandy
United States Army


CPL Antonio Mondi
82nd Division - WWI
United States Army


PFC Joseph D. Mondi
188th PRCHT. INF. 11 ABN - WWII
United States Army


SP4 Raymond Moody Jr.
5th US Army Co. Special Troops - Vietnam
United States Army


PFC Mickey ''Michael'' Mutich
508/82/101ST Paratrooper Infantry Battle of the Bulge - WWII
United States Army


TECH 5 Joseph Nagy
PERSIAN GULF COMMAND - WWI
United States Army


Tech 5 Romo ''Bud'' Nesti
9th Infantry Division - WWII
United States Army


T/SGT Joseph J. Newhouse M.D.
103rd Div 409th Inf Regiment - World War II - European Theater
United States Army


SSGT Richard A.  Parks
Vietnam
United States Army


SSG Harold Pascoe
Infantry - WWII & Korea
United States Army


Cpl Michael S. Perry, Sr.
50th AAA (AWBA) - Korea
United States Army


Pvt Carl A. Pesi
E Co. 337 Inf. 85th Inf. Div. Combat Italy - WWII
United States Army


SGT Philip S. Pizzano
CO. B 315th Machine Gun BN. - WWI
United States Army


SGT Fred Pizzano
WWI
United States Army


TSgt Walter Plewniak
WWII
United States Army


SGT Rudolph Popelas
Infantry - WW II
United States Army


Sgt Dallas W. Price
CO. A 722ND MP BN. European Campaign - WWII Northern France
United States Army


Captain Franklin C. Price III
89th Troop Carrier Squadron - WWII
United States Army


SPC 4 Thomas A. Quintier
CO. B Ft. Jackson S.C - Korea
United States Army


SGT David William Rabe
Satellite Communications Signal Corps 1982 - 1986
United States Army


2ND LT John A. Reppert
TROOP F CAVALRY - WWII
United States Army


SGT John J. Ross Jr.
Engineers - Vietnam War
United States Army


PFC Thomas H. Scanlon
Co. D 260th Infantry Regiment 65th Infantry Division
United States Army


Cpl Nick Paul Sefchok
World War II
United States Army Air Corps


PFC Frank Sefchok Sr.
86th Inf Div, 341 Inf Reg. 3rd BN Co. - Europe & S. Pacific - WWII
United States Army


PVT. Frank S. Sellaro Sr.
Engineers Unassigned World War II
United States Army


SP 5 George B. Shaw
1st BN. 34th INF. - Vietnam
United States Army


S/SGT William E. Shondelmyer, Sr.
8th Infantry Division
United States Army


CPL Michael ''Cherry'' Soroka
4TH Gen. Hosp. Med Dept. - WWII
United States Army


Pfc Elmer Clayton  Spiker, Sr.
WWII
United States Army


SGT. Arthur V. Steiner
2nd Chemical Mortar Battallion Korea
United States Army


S/Sgt James V.  Stringhill
232nd INF - WWII
United States Army


Tec5 Rudy Stringhill
Co, M 13th Inf - WWII Normandy
United States Army


Sgt Fred Stringhill
Co. B 841st Engr Aviation Battalion - WWII
United States Army


SGT Samuel S. Stringhill
First Armored Division - WWII
United States Army


PFC Richard G. Swalin
Cryptology - Korea
United States Army


CPL Keith W. Swearer
2nd Platoon 32nd Medium Tank Bn. - Korean War
United States Army


1ST LT. Wilfred J. Taylor
14th Air Corps China-Burma-India Theater - WWII
United States Army Air Corps


1ST LT. Wilfred ''Jiggs'' Taylor
118th Black Lightning Squadron Flying Tigers - WWII
United States Army Air Corps


PVT James ''Red'' Thompson
404th Field Artillery Bn. - WWII
United States Army


PFC Dominick Tonarelli
WWII
United States Army


M/Sgt Joseph E. Tordy
Airborne, Combat Engineer, Corps Of Engineers - WWII
United States Army


Pfc Melvin James Toth
WWII
United States Army


T/SGT Joseph C. Toth
WWII
United States Army


TEC4 Louis R. Toth
670 Clearing Company - WWII
United States Army


SSGT WALTER TREMBACH
2ND DIV 23 REGIMENT KOREA
United States Army


S/SGT Joseph Vaccaro
WWII
United States Army


SGT John Wachinski
WWII
United States Army


SgT Thomas H. Wilkinson
49TH INF. 8 ARMORED DIVISION - WWII
United States Army


Cpl William Wilson Jr.
2nd Army 1st Div 491st AAA(AW) Bn - WWII
United States Army


SPC 4 Ronald A. 'Tex' Zeli
52nd INF - Ft. Hood, TX - Peacetime
United States Army


SP-5 Paul Zubovic Jr.
46th Direct Support Group (1966-1968)
United States Army





S/Sgt James V. Bitonti
Co. C 1st Bn. 110th Infantry 28th Div.
Army National Guard


MSGT Charles S. Miller
28th Division - Korea
Army National Guard


PFC Earl D.  Zundel
Co. D 110th Inf. 28th Division Korea
Army National Guard





F1c Rudolph A. Halgas
USS Mosley - WWII
United States Coast Guard


S1c Michael Kurdilla
World War II
United States Coast Guard


GM2 Thomas A. Vitale
WWII
United States Coast Guard





ENGR William Garber, Sr.
WWII
Merchant Marines


Ensign John N. Jarvis
WWII
Merchant Marines




Belle Vernon is proud to honor our men and women
who are or have served this country through our banner program.

FRIENDS, FAMILY MEMBERS, AND NEIGHBORS
SERVING PRESENT AND PAST
IN TIME OF PEACE AND IN TIME OF WAR.
THIS IS OUR TRIBUTE TO YOU

How can you get involved?
Simply Click the Belle Vernon Banner Application above




Technical Banner Questions
Contact
Harry Munson
Click to email Program Development


Services provided
by

HTM Designs







MoMM2 John M. Bacha
USS CUSTARD ATTACK TRANSPORT - WWII
United States Navy


SN1c John J.  Barnot
327 COMPANY - WWII
United States Navy


Y2c Roland Basile
WWII
United States Navy


SN Charles A. Beerens
Normandy & Tokyo Bay - WWII
United States Navy


HMC Dennis L. Bennett
1st Marine Div. 1st Medical Bn.
United States Navy


S1c Cal Bernardo
WWII
United States Navy


COXSWAIN John A. Biddle
USS Rinehart (DE-196) - WWII
United States Navy


AN Robert E. Breakwell
USS Independence - Vietnam
United States Navy


BM3 Barry L. Clark
USS Blandy (destroyer) Vietnam War
United States Navy


SN Ralph E. Conn
USS Yellowstone Vietnam
United States Navy


PO3 Julius  Evans
USS Dobbins South Pacific WWII
United States Navy


SFC Roger Indo Gaggini
101st Construction Battalion - Seabees
United States Navy


Coxswain Willard A. Godfrey Sr.
USS Pasadena CL-65 WWII
United States Navy


S1c Carlisle (Lou)  Grant
World War II
United States Navy


S1c Harry Gregory
USS TRENTON WORLD WAR II
United States Navy


LCDR John Francis Hewitt
Vietnam - 1962-82
United States Navy


EM3c Charles H. Hewitt Jr.
Korea
United States Navy


BM1c Roy A. Hixenbaugh
WWII - USS Libra
United States Navy


LT. Charles W. Holet
Weatherman - WWII Pacific
United States Navy


SEAMAN 1ST CLASS DAVID W. IGOE
WORLD WAR II
United States Navy


BM3 PAUL DOUG KALAKEWICH
USS MOSOPELEA ATF 158 VIETNAM
United States Navy


SN2c George Kander
USS (LSM-262) Asiatic-pacific Okinawa Gunto Operation - WWII
United States Navy


FC1 John Anthony Klisowski
WWII
United States Navy


CS Kenneth V. Kuklar
USS Arcadia Korea
United States Navy


PO2c Joseph P. Lane
176th Attack Sqd. - Vietnam
United States Navy


RM3c Lloyd J. Lazzari
USS Enright (DE216) WW II
United States Navy


SN1c Chester H. Ludwick
USS Enright - WWII
United States Navy


Y2 James C. McManus
Fleet Air Wing B NAS Alameda - WWII
United States Navy


SN George L. Mitchell
WWII
United States Navy


TM2c James ''Moe'' Mollis
Korea
United States Navy


EMD 3 Charles Mutich
WWII & Korea
United States Navy


TD3 Lawrence F. Palvekosky
Korean War
United States Navy


CD2 Henry Francis Perney Sr.
Seabees - Korean War
United States Navy


ET1 John Popelas
Navy Submarine Service
United States Navy


SN Clinton J. Rhodes
WWII
United States Navy


SN James T.  Russell
Seabees WWII
United States Navy


BM1c George Sefchok
USS PRESIDENT HAYES PACIFIC - WWII
United States Navy


MM3c John Sellaro
WWII
United States Navy


EN2 Rachel Sokol
USS MAKIN ISLAND (LHD-8) Operations Enduring Freedom & Inherent Resolve
United States Navy


GM2 Clifford H. Toth
WWII
United States Navy


CWT David Joseph Turney
USS Ellyson (DD 454) - WWII
United States Navy


GM2c Vincent Guy Winn
WWII
United States Navy


SN1C Thomas E. Zdilla
WWII - Pacific Theater
United States Navy


YNSM John E. Zunic
Cincpacfleet
United States Navy





Cpl James Christopher
Second Marine Division
United States Marine Corps


LCpl Terry W. Gray
6th Marine Division
United States Marine Corps


CPL FRANK HEILMAN
1ST BAT 4TH MARINE DIVISION VIETNAM
United States Marine Corps


PFC Robert C. Matson
WWII - Asiatic- Pacific Theater Iwo Jima, Volcano Islands Occupation of Japan
United States Marine Corps


Cpl. James M. Nash
Guam, Iwo Jima - WWII
United States Marine Corps


Cpl Earl H. Neil, Jr.
1st Marine Division - WWII
United States Marine Corps


SGT William H. Rowley, Jr.
Armed Forces Special Weapons - Ft. Campbell, Ky - Korea
United States Marine Corps


CPL Ronald J. Sholtis
H&S CO 2ND MORTAR TRANSPORT - VIETNAM
United States Marine Corps


CPL Edward Stasko
2nd BATTALION PLATOON 205
United States Marine Corps


SGT Charles Stringhill
4TH MARINE CORPS. - WWII
United States Marine Corps


Sgt Roy J.  Taylor
Vietnam
United States Marine Corps


CPL Theodore 'SKE' Yowonske
Co C 1st Bn 7th Marine, 1st Marine Divison - Vietnam
United States Marine Corps


Cpl Pete Zelenko
5th Barrage Balloon Squadron - WWII
United States Marine Corps





Airman Jesse Bridge
Honor Guard
United States Air Force


SSgt Joseph S. Brown
815th food SV Squad, 815th AB Group - Korea
United States Air Force


A2C Robert M. Byron
3345th Civil Engineering Group - Vietnam
United States Air Force


TSgt Sam Cover
171st Air Refueling Wing Vietnam
United States Air Force


SSGT John 'Jack' Eversburg
7599 COMP APO 633
United States Air Force


MSgt Edward Koschalk
1953-1973
United States Air Force


SGT Jeffrey J. Lewis
Aerospace Ground Equipment - 21st Field Maint. Wing
United States Air Force


SrA Garrett L. Lucas
573rd CS
United States Air Force


1ST LT Joseph A. Mondi
82nd Student Squad ATC - VIETNAM
United States Air Force


Staff Sergeant John Morigi
K-9 Air Police - Vietnam
United States Air Force


Master Sergeant Stacy Lynn Pritts
Cyber System Iraq
United States Air Force


A1c Frank Scaglione
3655th Ordnance Company - Korean War
United States Air Force


S/SGT Jack Stark
Korean War
United States Air Force