VFW - POST 1810


Brentwood Banner Application

      
Brentwood Borough         


Recent Local Fallen Heroes
O'Hara Township, Pa
December 10, 2012
~~~
Major
Benjamin H. Follansbee

Army Special Forces
Green Berets
(Airborne)
~~~



Pfc Henry S. Adamcyk
1466th AAF Base Unit - WWII
United States Army


Captain Irene Voelker Auen
15th Evacuation Hospital - WWII
United States Army


T/Sgt Norman N. Auen
1642nd Ordnance Supply & Maintenance Company - Aviation - WWII
United States Army


Pfc John Paul Balkovec
A Battery 4th Battalion 43rd Artillery - Vietnam
United States Army


SP4 Richard W. Baumgarten
595th Signal Company - Vietnam War
United States Army


SSgt John J. Bittel
Aerial Engineer - WWII - Asiatic-Pacific Theater
United States Army Air Force


PFC Elder P. Brown
Co I, 116th Infantry - France - WWII
United States Army


Pvt William J. Brucker, Jr.
World War II
United States Army


Pfc Jack Carletto
41st Armored Infantry Regiment, 2nd Armored Division - WWII
United States Army


Tec-4 Robert G. Colligan
Bushmasters - WWII - Asiatic-Pacific Theater
United States Army


Pfc Marissa Amanda Cook
11th Transportation Battalion
United States Army


Cpl Robert F. Cunningham
839th Engineers - Korean War
United States Army


Tec 4 Robert C. Dawe, Sr.
122nd Medical Battalion 42nd Infantry Division - WWII
United States Army


Pfc Albert F. De Amicis
2nd Cavalry Recon Squadron (Mechanized) - WWII - European Theater
United States Army


Sgt John P. 'Jack' Denk
1st Cavalry Division, Company C, 2nd Battalion, 5th Cavalry - Vietnam War
United States Army


PFC George A. Denk
87th Div. 345th Infantry - WWII - Battle of the Bulge
United States Army


Cpl Harry Dickman
400th AAF BN - WWII
United States Army Air Force


Sgt Alex Donaldson
381st Bomb Group, 533rd Bomb Squad - WWII
United States Army Air Force


Pfc AJ Doyle
305th Military Intelligence Battalion
United States Army


SSG Stanley H.  Eickley, Jr
34th Infantry Division - WWII
United States Army


SP4 Jerome Paul Fabian
Company A, 1st Airborne Battle Group, 502nd Infantry, Third US Army
United States Army


SSG Eric Frankwitt
35th Brigade 2-1 Air Defense Artillery
United States Army


SP4 Debbie Miller Harmon
Morse Intercept Operator
United States Army


2nd LT Robert M. Hartigan Sr.
Bombardier - WWII
United States Army Air Corps


SP5 Von Keith Herzberger
937th Engineer Group - Vietnam War
United States Army


SP4 Phillip Hoebler III
1st Infantry Divison
United States Army


Lt Col Phillip J. Hoebler, Jr.
Korea
United States Army


Sgt Harry S. Kelly, Jr.
4th Armored Division 35th Tank Battalion World War II
United States Army


Cpl Thomas E. Kissel
Korean War
United States Army


TEC 5 James J. Kissel
743rd AA Gun BN - WWII - Asiatic-Pacific
United States Army


SP-3 Walter J Koeppl
Reserves - Korea
United States Army


Pfc William Kolodzej
104th Ordnance Co.. - WWII - Normandy - Northern France
United States Army


Cpl Raymond Leslie Kramer
Fifth Army
United States Army


Sgt Ronald J. Kunkel
1st Armored Division - Operation Enduring Freedom
United States Army


Cpl John Lipscak, Jr.
Gunner - Korean War
United States Army


Pvt Andrew Maksymowych
Company E, 4th Battalion, 3rd Brigade - Vietnam War
United States Army


SP4 Frank Mazzarini
HQ Co. 5th Battalion 6th Infantry 21st A.D. - Cuban Missile Crisis
United States Army


Sgt Charles R. McCormick
40th Division - Korean War
United States Army


Lt Col Leo W. Miller
Signal Corps Trans USAR Control Group
United States Army


Sgt Thomas Mitchell
173rd Airborne - Vietnam
United States Army


SSG Charles W. Och
79th Inf. Div., 311th Field Artillery, Battery B - WWII
United States Army


SP4 Lawrence P. Peters
4th Transportation Command - Vietnam War
United States Army


SP4 Thomas E. Pratley

United States Army


Tech 5 James Ritter
376th Coast Artillery Battalion - WWII - EAME Theater
United States Army


Pvt Edward T. Rodgers
77th Infantry Division - WWII - Pacific
United States Army


Cpl William Schmidt
Korean War
United States Army


Cpl Gilbert A. Schmitt
379th Fighter Squadron - WWII - European Theater
United States Army Air Force


SSG James W Sheets
WWII
United States Army


SP4 Paul R. Steele, Sr.
Vietnam War
United States Army


Pfc James B. Wirth
535th Antiaircraft Artillery Battalion - WWII
United States Army


Sgt Vincent Wobb
F Co. 1-18 Infantry Bn. - OIF
United States Army


1SG Clint Wunderlich
Afghanistan & Iraq, S. Korea
United States Army


PFC Michael J. Zdrojewski
94th Infantry - WWII - Europe
United States Army





SSgt Terrance Raymond Bauer
43rd Civil Engineering Squad - Vietnam
United States Air Force


SrA Zacharey McGuire
171st Maintenance Squadron (PaANG)
United States Air Force


Sgt Daniel McQuaide
Vietnam Era
United States Air Force


A1c George Schubert
1245th AACS Squadron - Korean Conflict
United States Air Force


SMSgt Kerry Miller Smith
141th ARW - GWOT - Southwest Asia
United States Air Force


SSGT Frederick A Swanson
6200 Avionics Maint. Sq. Pacaf - Vietnam/Phillipines
United States Air Force


A1c Stephen C. Wobb
305th OSS
United States Air Force




HS3 Steven Milius
Health Services Technician
United States Coast Guard




Brentwood Borough is proud to honor our men and women
who are or have served this country through our banner program.

FRIENDS, FAMILY MEMBERS, AND NEIGHBORS
SERVING PRESENT AND PAST
IN TIME OF PEACE AND IN TIME OF WAR.
THIS IS OUR TRIBUTE TO YOU

How can you get involved?




Technical Banner Questions
Contact
Harry Munson
Click to email Program Development


Services provided
by

HTM Designs




Recent Local Fallen Heroes
Monroeville, Pa
December 9, 2012
~~~
PO 1
Nicolas Checque

Naval Special Warfare Unit
Navy SEAL
SEAL Team 6
~~~



YN2 John S. Bakowski
6th Fleet - Vietnam Era
United States Navy


Y2 Mildred J. Bobich
WAVES - WWII
United States Navy


MM2 Henry John Bronder
USS Vulcan (AR-5) - Korean Conflict
United States Navy


EM2 Francis Paul Cappetta
USS Dixie (AD-14) - Korean War
United States Navy


BT3 Stephen F Donaldson
USS John F. Kennedy (CV-67) Multinational Peacekeeping Force
United States Navy


PO3 William F. Doyle

United States Navy


AETM2 Edward J. Haney
AROU-2 - WWII - Pacific Theater
United States Navy


S1c Oscar F. Jernstrom
USS Brooklyn (CL-40) - WWII - Mediterranean Theater
United States Navy


MM2 Henry John Kellner
USS Salt Lake City (CA-25) - WWII
United States Navy


ICFN Douglas R. Kraeuter
USS Acadia (AD-42) Operation Desert Storm / Operation Restore Hope
United States Navy


EM3 John R. Kushner
USS J. Richard Ward (DE-243) - WWII
United States Navy


EMFN Charles J. Marwood
USS Sicily (CVE-118) - Korean War
United States Navy


BT3 Timothy Mitchell

United States Navy


S1c Thomas Mitchell
USS Dade (APA-99) - WWII
United States Navy


ABH-3 Christopher  Mitchell
USS Independence (CV-62) - Operation Southern Watch
United States Navy


RM3 Egon Hans Ritter
WWII
United States Navy


F1 Walter J. Sokac
USS Macon - USS Missouri
United States Navy


LTJG Michael A. Sokol
USS Minnesota (SSN-783)
United States Navy


Cdr Alan B. Staude
Submarine Service
United States Navy


SKD1 June M. Sullivan (Bruce)
WWII
United States Navy


LTJG Frederick Wallisch
USS Hanover (APA-116) World War II
United States Navy


Y1 Calvin Whitehouse
WWII
United States Navy


ATC John R. (Jackie) Windstein
VP-66 NAS JRB Willow Grove PA
United States Navy





Cpl James Andrews
Pioneer Company - WWII - Iwo Jima
United States Marine Corps


Cpl Nicholas Capaccio
HMLA-775 - OIF
United States Marine Corps


SGT Charles W. Cook, Sr.
Korean War
United States Marine Corps


Cpl David J. Cranmer
Iraq
United States Marine Corps


Cpl Edward G. Elder
2nd Division - WWII - Asiatic-Pacific Theater
United States Marine Corps


Cpl Robert Martin Fox
First Marine Division - WWII - Pacific Theatre
United States Marine Corps


LCpl James Hartigan
Vietnam
United States Marine Corps


Cpl John V. Hindmarch
4th Marine Corps Recruitment District
United States Marine Corps


LCpl Robert R. Lee Jr.
1st Battalion 8th Marines Weapons Company
United States Marine Corps


Cpl William J. Michalski
2nd Marine Division - WWII - Pacific Theater - Iwo Jima
United States Marine Corps


MSgt Ryan Douglas Miller
8th Engineer Support Battalion Second Marine Logistics Group
United States Marine Corps


LCpl John J. Mott
Combat Engineers
United States Marine Corps


Pfc Clark E. Peden
H&S CO, 2ND BN, 26TH MARINES, 1ST MARDIV, III MAF
United States Marine Corps


Cpl Taylor S. Quiring
2nd Battalion 10th Marines 2nd Marine Division
United States Marine Corps


S/Sgt Edward P. Sharak
American Theatre - WWII - Asiatic-Pacific Theatre
United States Marine Corps


Cpl B. James Tron
Aircraft Mechanic - Korean War
United States Marine Corps


Cpl Robert J. Wagner
2nd Marine Division - WWII
United States Marine Corps


SSgt Edward W. Wooddell Sr
1st Marine Division - Korean War
United States Marine Corps


Cpl Fred Wunderlich
3rd Marine Division - III MAF - Vietnam War
United States Marine Corps