Chester


Chester Banner Application

      
American Legion Post 121




Pvt 2 Richard Lee Adams
Korean era
United States Army


LT George A. Arner
Third Chemical Battalion - WWII
United States Army


E6 Ray C Bailey
Co C, 137th Tank Bn, 37th Inf Div - WWII
United States Army


Cpl Robert Clyde Barnhart
42nd Air Supply Squadron - WWII - Ansbach, Germany
United States Army Air Force


PFC Robert Mack Burch
Fighting 69th Infantry WWII
United States Army


T5 John R  Burda
771st Tank Destroyer Battallion WWII
United States Army


SGT Carl A Burligar
25th Infantry Division - Vietnam Conflict
United States Army


SGT James F. Byers
Co C, 389th Military Police, Central Europe Rhineland - WWII
United States Army


Sgt John Herbert Caler
Tank Crewman - Korean War - Battle of Pork Chop Hill
United States Army


Cpl Donald Lee Carpenter
Prison Guard Kogi Island - Korean Conflict
United States Army


Sgt Carl Howard Carpenter
WWII - MP in Africa
United States Army


Sgt Roy C. Cashdollar
8th Air Force 453rd BG - WWII
United States Army Air Force


1st Lt Clyde Donald Chaney
494th Squadron 344th Bomb Group - WWII
United States Army Air Corps


CPL Charles H. Chenoweth
28th Infantry Division, 112th Infantry Regiment - WWII - Germany
United States Army


T/Sgt Ray Collins
47th Fighter Squadron - Armorer for P-38s - WWII
United States Army Air Force


PFC Rodney Ray Collins
4th Infantry Division 3rd Battalion B Company 3/8
United States Army


SGT Marion F. Congo
Btry B 274th Arms FA/BN - WWII
United States Army


Cpl James D. Cooper
Battery D 754 AAA Gun Battalion - WWII - Pearl Harbor
United States Army


PFC George Cowey
549th AAA Missile Battalion
United States Army


Spec/4 Rex Cowey
504th AVN Co (AD)
United States Army


SP4 Lawrence (Joe)  Crummitt
4th Division 197th Infantry Vietnam
United States Army


E-4 Robert W. Davis
317th Combat Engineer Unit - Vietnam era
United States Army


Sgt Marcus Dawson
153rd Depot Brigade - WWI
United States Army


SFC Lanny DeBee
Co C 365th Engineer BN 79th ARCOM - Korean War
United States Army Air Force


PVT Earl A. Dennis
Salvage Technician - WWII - Battle of the Bulge
United States Army


SGT Patrick Kenny Duffield III
Southwest Asia - Kuwait
United States Army


Tec 4 Allen S. Fields Jr
Med Det 148 Inf Reg 37th Division - WWII
United States Army


Sgt George R. Gamerdinger
80th Inf 3rd Army - WWII - ETO
United States Army


T/Sgt  Raymond R. Gibbs
4600th Service Command Unit Det 4 - WWII
United States Army


Cpl George G. Gibson
354 MP Company - Korean War era
United States Army


SP4 Raleigh J (Skip) Hampson
5th Army - Vietnam
United States Army


Tech 5 Bobby J. Haught
128th ITB, 75th ITR & 4th Ordnance Medium Maintenance Co. - Korea
United States Army


E-4 Roger l. Hayes
809th Engr Co.- USARSEVEN
United States Army


Cpl Donald M. Hood
481st Air Service Group 9th Airforce - WWII
United States Army


PVT John ''Corky'' Jennings
KIA March 16, 1962 Vietnam
United States Army


Pvt William E. John
101st Airborne Division - Korean War
United States Army


Pfc Alton L. Johnson
87th Infantry Division ('Golden Acorn') - WWII - Battle of the Bulge
United States Army


SPC John P. Jordan
82nd Airborne 2/504 PIR
United States Army


PFC Harold C. Kircschler
WWII
United States Army


PFC Lester A. Kirschler
76th Field Artillery/Cavalry - WWI
United States Army


SSG Bennie Lamp
2/7th Cav, 1st Cav Div - Vietnam
United States Army


SP4 Harry Lang
Vietnam War - 442nd Transportation Company
United States Army


TEC 4 Anthony 'Buddy' LaScola
WWII - Asiatic-Pacific Theater
United States Army


Pfc James A. Lascola
7th Armored Division - WWII
United States Army


T/5 Charles R. Laughlin
Destroyer Battalion - WWII
United States Army


PFC Tony Ludovici
POW at Stalag IVB Held for approximately 214 days 1943-1945
United States Army


Tec 5 Robert L. Mayes
902nd Heavy Auto Maintenance Co. - World War II - European Theater
United States Army


Spec 4 Robert E. McDevitt
Co. A 311th Infantry Regt. 78th Div - WWII
United States Army


M/Sgt Richard McGeehan
WWII/Korea Baker Division
United States Army


CPL. H. Dean McKinney
First InfantryDivision
United States Army


TEC 5 Paul A. Milby
Normandy, Northern France, Rhineland, Central Europe
United States Army


SPC-4 Ronald C. Miller
Co. E, 2nd BN, 506th Infantry, 101st Airborne - Vietnam
United States Army


MSG William Earl Mountjoy
57th Bombwing 340th Bomb Group - WWII - North Africa Corsica Italy
United States Army Air Corps


Sgt Jim Murray
11th Armored Cavalry - 5th Infantry Division - Vietnam
United States Army


Pfc Bruce A. Myers
14th Armored Cavalry - Vietnam Era
United States Army


PFC  Richard Edward Owen
Infantry - WWII
United States Army


E4 Zach Powell
1092nd Engineer Battalion C Co - OIF
United States Army


E-5 Sgt William E. Scarry
Co C 354th Engineering CONST battallion Camp Pickett VA WWII and Korean War
United States Army


Cpl William H. Schladen
Company D 742nd Military Police Battalion/ New Guinea
United States Army


T4 Harold L Sharp
Btry C 274 AFA BN WWII
United States Army


Sgt Jack P. Shepherd
A Btry 3rd BN 9th Arty 5th USARMY - Vietnam War
United States Army


Sgt Philip A. Smith
HHC 1st Infantry Bde 5th Infantry - Vietnam
United States Army


Pfc Wallace A. Sprout
Battery B 253rd Armored Field Artillery Battalion - WWII
United States Army


Sgt John Ed Starr
330th Infantry Bn - WWII - European Theatre
United States Army


Cpl Robert D. Swartzmiller
Korean War HV MTR Co 32-D infantry
United States Army


SP5 Robert Michael Temple
181st Transportation Bn 41st Transportation Co - Vietnam
United States Army


Sgt Al Temple
89th Infantry Div - WWII - Battle of the Bulge, Ardennes, Rhineland Central Europe
United States Army


 Don Van Dyke
WWII
United States Army


Corporal Harold W. Waide
New Guinea Combat Infantryman Badge 11 Jul 44 Marksman Rifleman 745
United States Army


E5 Thomas R. Ward
62nd Eng BN (lc) USAR PAC - Vietnam
United States Army


PFC William L. Wedgwood
Rifleman - Airborne - WWII
United States Army


TEC5 Walter D White
Ground Aircraft Observer WWII European Theater of Operations
United States Army


PFC Kenneth R. Williams
Co. D, 14th Tank Battalion - Normandy - WWII
United States Army


Cpl Herman F. Wilson
909th Quartermaster Co WWII Europe
United States Army


E-5 Robert Carlton Wilson
Vietnam Co A 519th MI Bn
United States Army


E-4 James K. Wilson
III Corps - Vietnam Conflict
United States Army


SP4 Denzel Wilson
NATO - Middle East
United States Army


SGT John P Woodruff
705 MP BN Desert Storm
United States Army


Pfc Norval Wilson Woofter
Company C, 18th Infantry Regiment - WWII and Korean War
United States Army


Cpl Ronald Max Wright
HQ Battery 552nd AAA Bn - Korean War - Germany
United States Army


SSG Lawrence A. Wright
Korean Conflict
United States Army





A2c Ronald Keith Carpenter
Strategic air command
United States Air Force


MSgt Gary Allen Carpenter
Cuban Missile Crisis - 1st Gulf War
United States Air Force


Major David Warden Carpenter
Vietnam
United States Air Force


SSgt Steven  Friley
27th Special Operations Wing/AFSOC Iraq-Afganistan
United States Air Force


Sgt Raleigh A. Hampson
Korean War - McClellan AFB
United States Air Force


A3c Donald E McAvoy
1255th Air Base Squ. Air force Korea
United States Air Force


SSgt John ''Jack'' McIntosh
14th Communications Squadron - Korean War
United States Air Force


SGT Dennis D. Spencer
Vietnam - 4600th Supply Squadron
United States Air Force


SGT James Allan Wedgewood Sr.
58th Combat Support Squadron, TAC
United States Air Force




AD2 Dominic Ludovici
Korean War era
United States Coast Guard







Chester is proud to honor our men and women
who are or have served this country through our banner program.

FRIENDS, FAMILY MEMBERS, AND NEIGHBORS
SERVING PRESENT AND PAST
IN TIME OF PEACE AND IN TIME OF WAR.
THIS IS OUR TRIBUTE TO YOU






How can you get involved?
It's Simple
Just Click the Chester Banner Application above to get started.





Technical Banner Questions
Contact
Harry Munson
Click to email Program Development


Services provided
by

HTM Designs







 George A. Allison
WWII
United States Navy


S1c Raymond E. Brewer
USS Duffy - WWII - South Pacific
United States Navy


S1c Lurial Blaine Dotson
USS Decker (DE-47) - WWII
United States Navy


GM2C William R  Fields
Amphibious WWII
United States Navy


E2 Dalton Andrew  Frye
Damneck Training Center
United States Navy


YN3 Curtis Havens
USS John S McCain (DDG-36) Navigation Division - Vietnam
United States Navy


S2C Leland B. Huff
USS Croatan (CVE-25) - WWII - Atlantic Theater
United States Navy


SA Kenneth Logston
Co 754 - WWII
United States Navy


S1c Jack  McDevitt
WWII - Pacific Theater - Philippines
United States Navy


YN2 Robert J Milby
COMNAVNAW (staff) WWII
United States Navy


AAM3 Edward L. Murray
World War II Era
United States Navy


S1c Harry Oll Newlun
111th Seabees - WWII era
United States Navy


MM1 William James Pearson
USS Bennington (CV-20) - WWII
United States Navy


MM3 Richard A. Rossy
Seabees - WWII - Philippines
United States Navy


S1c Curtis Sayre
USS Suwannee (CVE-27) - WWII - Philippines
United States Navy


BM3 Larry J. Smith
USS Bon Homme Richard - Vietnam
United States Navy


HM3 Justin S. Staley
3rd MLG 1-31 MEU
United States Navy





SGT Elijah Waldo Adkins
VMF 212 & 215 (2nd Marine Div) - Korean War
United States Marine Corps


PFC Charles W Hutton
WWII
United States Marine Corps


SGT Bruce Leland Lowers
Iwo Jima / Bouganville - WWII
United States Marine Corps


E4 David D Spencer
Marine Corps Security Force Battalion - Armorer
United States Marine Corps


LCpl Gregory L. VanDorn
Co A 1st BN 3rd Marine Division - Vietnam
United States Marine Corps


PFC Burton G. Ward
South Pacific Area - WWII
United States Marine Corps