Dunbar


Dunbar Banner Application

      
Dunbar American Legion Hughes Post 146




2nd LT George W. Artis
Co. D, 17th WVA Cavalry - Union Army - Civil War
United States Army


MSgt Arthur E. Baker
Tank Co, 110th Inf, 28th Div - Korean War
United States Army


Cpl Jack Dempsey Beal
Co C 8th Engr C Bn - Korea
United States Army


Sgt Gerald L ''Jerry''  Bianchi
Vietnam - Germany 82nd Airborne
United States Army


2LT Bernard F Bigley
WWII - Battle of the Bulge 84th Infantry
United States Army


Pvt Joshua Bodkin
Civil War 1861 - 1865 - Union Army
United States Army


Pvt Judson Bodkin
Co. F, 14th Regiment Pennsylvania Cavalry - Civil War - POW/Died in Confederate Prison
United States Army


Pvt Joel Stoneroad Bodkin
Union Army - Civil War 1861-1865
United States Army


Cpl Arnold E Brubaker
MCO 86th Infantry Reg/10 Infantry Division/Korea
United States Army


Private Charles E Brubaker
Infantry from 1942 - 1945 South America - WWII
United States Army


Private William R Brubaker
Marksman Rifle M-1/Purple Heart Medal
United States Army


S/Sgt Charles W Camp
Company B - 7th Infantry/3rd Division - Combat Infantry
United States Army


PFC Raymond Camp
Korea - Old Guard 51
United States Army


2nd LT Walter Carr
Eighth Air Force - WWII
United States Army Air Force


Captain Phillip Alfred Caruso
Army - Paratrooper 11th Airborne Division - Infantry
United States Army


Private Amedeo Benedict Caruso
Army - WWII - European Theatre - Battle of the Bulge - KIA
United States Army


SSgt Albert Henry 'Cutty'  Caruso
WWII - European Theatre, 702nd Tank Battalion
United States Army


PFC Earl B Clements
69th Inf Division - Korea
United States Army


Private Thomas Clements
Ordnance - WWI - 1917-18 - North Africa
United States Army


Private 1st Class Joseph A. Clingerman
173rd Airborne Brigade - Vietnam - KIA
United States Army


Corporal Donald A Cope
WWII - European Theatre - Bomb Ordnance Technician
United States Army Air Corps


SP/4 Joseph G. Cortese
A Co. Troop Command - Vietnam
United States Army


Pvt Joseph A. Cortese
101st Airborne/1st Plt/3rd Squad - WWII - POW
United States Army


Staff Sgt Gennaro A Cortese
Civilian Conservation Corp - Army - WWII
United States Army


Private Louis Cupiraggi
WWI - Europe
United States Army


PFC Lewis D'Amico
CO 33 & 40 WD 45 - European-African-Middle Eastern Theater - WWII
United States Army


CPL  Sullivan F D'Amico
4th Depot Supply Squadron - WWII - Asiatic Pacific Theater
United States Army


T4 Michael A  D'Amico
WWII - Medic
United States Army


SP/4 Frank E Dolan
Korea
United States Army


PFC (E-3) Edward Farrier
5th Bn 6th Inf - Vietnam Era
United States Army


Corporal  Paul J  FitzGerald
274th Infantry Regiment - 70th Infantry Division - WWII
United States Army Air Force


SFC Elgie D Gaborko
Korean War - 3rd Infantry Division, 7th Regiiment
United States Army


S/Sgt Sullivan  Gambone
2116th Army Air Forces Base - WWII
United States Army


Pvt Luther E Garletts
WWII - 179 Inf A5 Inf Div - KIA in Italy on 3/1/1944
United States Army


Sgt E5 Terry R  Golden
3rd of 21st/196 Light Infantry - Vietnam 1968 - 1970
United States Army


Colonel Joan M Graziano
Medical Corp - Korea - 30 years of service
United States Army


Corporal Dean Grover
Korea - Co E 382d Signal Bn
United States Army


PFC Edward Donald  Hagner
Korean War - Battery D 169th
United States Army


Sgt Todd Wayne Hall
Kuwait - Logistics - OEF/OIF
United States Army


Cpl Eugene Paul  Hammett
WWII - Battle of the Bulge
United States Army


T/5 James Hanan
WWII - Engineer
United States Army


Sgt First Class Donald Hardy
Korea - 213th Field Artillery - Battalion SV Battery
United States Army


Cpl James E Hardy
702 Tank Battalion / Red Devils - WWII
United States Army


PVT James Robert Harper
39th Engineers - WWI
United States Army


Private John Joseph Harper
Reclamation and Receiving Office - WWI
United States Army


S/Sgt Lawrence Harvey
WWII - 86th Fighter Squad - 365th Fighter Group
United States Army Air Force


PFC Charles D Harvey
346th QM Depot Co - WWII
United States Army


PFC James D Hixen Sr
Co. C, 7th Army, 291st Engineer Combat Battalion - Field Artillery - Korea
United States Army


CW-4 Robert W Holland, Jr
Criminal Investigation Command - Desert Storm, Afghanistan, Iraq, Bosnia
United States Army


SFC Robert W.  Holland, Sr
Transportation - 1958 - 1983
United States Army


Pvt 1st Class Davis R Holsing
Rifleman M-1 Marksman - WWII - Victory Medal
United States Army


SP5 Daniel R Howe
Vietnam - M-14 M-16 Good Conduct Medal
United States Army


Private Clarence Hughes
WWI - Co. H - 145th Regiment - 37th Division - KIA
United States Army


Cpl John M Jackson
Supply Clerk - WWII
United States Army


Corporal Howard Edwin James
HQHQ Co 3rd Battalion - Korean War - MIA
United States Army


PFC Robert L (Chris) Kennedy
Korean War
United States Army


PFC George Klotz
Korea - 43rd Tank Battalion
United States Army


Cpl Stanley Kolat
WWII - Germany - Company M - 175th Infantry
United States Army


Sgt Joseph Kolat
WWII
United States Army


Pvt Terrence G Lambie
Vietnam
United States Army


Corporal Clyde Earl Lancaster
32nd Infantry Regiment Company H
United States Army


Pvt Frank J. Lango
31st Bombardment - WWII
United States Army Air Force


Sgt Walter H Leonard Jr
Korean War - 19th Artillery
United States Army


Private First Class Fred L Lizza
WWII - South Pacific Theater - Engineers
United States Army Air Force


Staff Sergeant Bedy R Lizza
WWII - Airplane Armorer Gunner 612
United States Army


Sgt Donald W Lowry
94th Field Artillery - 4th Armored Division - WWII
United States Army


1st Sgt Frederick 'Sonny' Lowry
WWII
United States Army


1st Lt. Charles W Martin
Vietnam - Medical Surgical Nurse
United States Army


Cpl Irven M. 'Tatter' Martin
Battery C 337th Field Artillery Battalion - WWII
United States Army


TEC-5 Oliver Wayne Martin
WWII - Ambulance Driver - 60th Field Hospital
United States Army


Sgt Robert M Martin
208th Combat Engineers - WWII - Normandy to Berlin
United States Army


E-3 Donald I Martin
Revert to USAR
United States Army


Sgt John M Miller
WWII - 702nd Tank Battalion - Red Devils
United States Army


SP-3 Edward E Miller
56th Field Artillery
United States Army


 Omar F Morrison
Armament Machinist, Ordnance Inspector - WWII
United States Army


Spec 4 Larry Moskala
Engineers - Vietnam
United States Army


Sargent William H Nativio
MED Co 9th Gen Hospital - Vietnam Era, was not in war
United States Army


Sgt Charles F. Nebraski
WWII - Pacific - Medic
United States Army


Pvt2(P) Charles R Neighbors
45th Co 40th Bn 8319th AU HITC
United States Army


Pfc Michael A Nelis
Korea - 9th Truck - 101st Airborne
United States Army


PFC Francis S Orawiec
WWII - 1st Infantry Division, European Campaign - North Africa
United States Army


E-6 Staff Sgt Gary W Owens
Korea and Vietnam
United States Army


Pfc Raymond L Petro
WWII - Battle of the Bulge - 505th Military Police Battalion
United States Army


PFC Edward J. Petrow
WWII - Military Police
United States Army


SP5 Anthony Piccioni
Vietnam - Black Knights - 9th Infantry Division
United States Army


Pfc Vincent Pockstaller
ERC - Korean War
United States Army


PFC George A. Porter, Jr.
WWII - Eng. - France/Belguim
United States Army Air Corps


PFC George A Porter, Sr
WWI
United States Army


E-4 Spec Brian E Rankin
72nd Field Art Brig - 1985-1987
United States Army


SP4 Warne A Rankin
64 Eng BN - 1960-1962 Libya, Iran
United States Army


Pfc Charles B ('Stumpy') Rankin
World War I - Company G - 320th Infantry/80th Division
United States Army


Pvt William Rankin
WWI
United States Army


Master Sgt Calvin C Rockwell, Sr.
WWII - Aleutian Islands
United States Army Air Corps


T/Sgt John C. Rose
WWII - 120th Station Hospital - Central Europe - Rhineland
United States Army


PFC Guy  Rose Sr
19th Sig RAD Inf Co - WWII - South Pacific
United States Army


Cpl Louis D Ross
WWII - European Theater - 320th Infantry 35th Div
United States Army


Tech. Sgt. Anthony Ruse, Jr.
29th Infantry Division - the 'Blue & Gray' D-Day Normandy, France - WWII
United States Army


PFC Robert Dale Russell
Korea
United States Army


Staff Sgt Paul E ''Skip'' Russell, Jr
German 1950-1954 - Korean War Era
United States Army


TEC-5 John E Ryan
Marksman M-1 Rifle - Message Center Clerk - WWII
United States Army


SP4 James H Seaton

United States Army


PFC Harry Conley Selby
Korea - Good Conduct Medal
United States Army


SP4 Robert R Smiley, Sr.
Korea
United States Army


Sergeant Major Robert Smith Jr
Korean - Intelligence and Security Command
United States Army


Sgt Howard Ray Smitley
WWII - Battle of the Bulge - Co B 120th Infantry
United States Army


PFC Ernest Smitley
Korea - Somthofen, Germany
United States Army


Sgt Matthew Stavros
1st Infantry Division - Big Red One - Desert Shield/Storm
United States Army


TEC4 Paul N Stillwagon
WWII
United States Army Air Corps


Tec 4 Lester C Tressler
WWII - Radio Operator - Military Occupation Specialty
United States Army


Sgt Patrick Trimbath
1st Infantry
United States Army


SP5 George E. Trimbath, Jr.

United States Army


PFC William L Tufano
WWII - Patton''s Third Army - D-Day Omaha Beach
United States Army


Private Edward P Uher
110th Infantry 28th Division/Battle of the Bulge/POW - WWII
United States Army


Private Frank E Wallace
WWII
United States Army


E-4 Frank D (Bucky) Wallace
Btry A 6th BN 82nd FA - Vietnam
United States Army


Corporal Charles Ziska
Korean War - Anti Aircraft - Bridge Artillery
United States Army


Sgt John  Zurick, Jr.
Vietnam Era - HQ Co 2nd Msl Bn 56 Arty
United States Army





Sgt Scott Allan Baker
Vietnam War - Strategic Air Command - Tiger Flight
United States Air Force


MSgt Joseph V Bell
WWII - Korea and Vietnam
United States Air Force


MSgt Herbert J Clawson
SAC - WWII - Korean War - Vietnam War
United States Air Force


A/3C Stanley Clements
Korean War
United States Air Force


CWO2 Peter A. Gouker
28th Field Maintenance Squadron (SAC) WWII & Korean War
United States Air Force


SSGT Michael J Hair
20th Special Operations Squadron
United States Air Force


A1C Robert L LaFisca
7368th Combat Support Group - Vietnam
United States Air Force


PFC Wilbur Lizza
WWII - Gunnery Instructor - 3201st Army Air Force Base Unit
United States Air Force


Airman James T McVey
WWII - 676th Bomb Squadron
United States Air Force


E4 Derek W. Orawiec
332nd Air Expeditionary Wing - Iraq
United States Air Force


SSgt Clarissa 'Casey' Simpson Picard
Kuwait - Andrews AFB
United States Air Force


Sgt Richard Rechenberg
17th Aviation Co - 1st Cav Div (Air Mobile) - Vietnam
United States Air Force


Captain Florence Shutsy Reynolds
WASP - Women's Air Force Service Pilots - WWII
United States Air Force


SRA H.W. Roebuck Jr.
668th Bomb Squadron
United States Air Force


Airman E-4 Paul J Trimbath
Gulf War - 36th TFW Bitburg Germany (did not deploy)
United States Air Force




Chief Engineer John Lincoln
1943 - 1976 - years of service
Merchant Marines


 George Mesco
WWII - US Army & Merchant Marines
Merchant Marines



Find my Banner!


Press play () to hear Cindy Moag's interview





Dunbar is proud to honor our men and women
who are or have served this country through our banner program.

FRIENDS, FAMILY MEMBERS, AND NEIGHBORS
SERVING PRESENT AND PAST
IN TIME OF PEACE AND IN TIME OF WAR.
THIS IS OUR TRIBUTE TO YOU



MUSICAL EVENTS HONORING OUR VETERANS

APRIL 8 - METROPOLITAN THEATRE, MORGANTOWN, WV
7:00 SHOW- proceeds benefit: Operation Welcome Home
APRIL 22 - FOREST HILLS HS/ JOHNSTOWN, PA
7:00 SHOW / proceeds benefit Veterans Leadership Program
JULY 22 - CONNELLSVILLE HIGH SCHOOL / CONNELSVILLE, PA
7:00 SHOW / proceeds benefit: CONNELLSVILLE AREA PATRIOTS




How can you get involved?
It's easy Simply Click the Dunbar Township Banner Application shown above


Dunbar Community Fest







Members of American Legion Post 146 in Dunbar line up around samples of the banners that will be hung in the Dunbar area beginning Memorial Day, 2016.
Members included, from left, (seated) George DeOre and Perry Russell;
(in back standing) Frank 'Bucky' Wallace, Ron Beatty, Walt Flight and Donny Lowry.

Members of American Legion Hughes Post 146 (from left)
Army Cpl. Frank “Bucky” Wallace, Army Spec. 4th Ron Beatty, Marine Cpl. Donnie Lowry, U.S. Navy Airman Perry Russell and Army Sgt. Terry Golden are shown with an example of the banners that will hang in Dunbar.
All are Vietnam veterans.



Technical Banner Questions
Contact
Harry Munson
Click to email Program Development


Services provided
by

HTM Designs







S1c Jack Erwin Baker
WWII - USS Chotauk
United States Navy


MM2 Lawrence Martin Baker, Sr.
Vietnam - USS Essex (CVS-9) - USS Coral Sea (CVA-43)
United States Navy


 Stanley E Breakiron
1959 - 1963 Vietnam
United States Navy


 William H Butler

United States Navy


AOM2c Anthony N. Cortese
Patrol Bomber Squadron 102 - USN - KIA/BNR
United States Navy


MM3 Nicholas A Cortese, Sr.
WWII - USS Bancroft (DD598) - USS Tillman (DD641) - USS Arcadia (AD-23)
United States Navy


S2c Charles B Dynes
USS Tryon (AP HI) Motor Machinist - WWII
United States Navy


Lt Randy E Gaborko
Global War on Terrorism - JCS/DIA
United States Navy


Captain Glenn E Gaborko, Jr
Operation Enduring Freedom
United States Navy


PM3 John W. Gouker
WWII
United States Navy


LTJG J. D.  Graziano
Vietnam
United States Navy


EM-2 Ronald W. Hardy
E Division - USS Northampton (CC-1)
United States Navy


Signalman - Retired Glenn F. Leonard
Korea - Vietnam
United States Navy


BT2 Dearl Leonard
Korean War
United States Navy


S2c Phillip M Lincoln
WWII
United States Navy


Coxswain John Mancini
7th Fleet - WWII - Pacific Theater
United States Navy


AE3 Frank Edward Martin
Good Conduct Medal/Nation Defense Medal
United States Navy


S2c Thomas Joseph Martin
WWII - USS Tarawa (CV-40)
United States Navy


YN1c Robert D Martinchalk
Pacific Fleet - WWII
United States Navy


PHM2 Robert G Moag
24th Naval Construction Battalion - WWII
United States Navy


CPO Jeffrey Morris
Desert Storm
United States Navy


S1c William E. Rechenberg, Sr.
WWII - Victory Medal - USS Bennett
United States Navy


2nd Class Petty Officer James B Reed
WWII
United States Navy


MS3 James J Reed
Korea - USS Sea Devil (SS-400)
United States Navy


E5 Harry Robert ''Bob''  Ritenour
Vietnam - Maintenance & Communication
United States Navy


LTJG Gerald T.  Rossi
WWII - Pacific
United States Navy


E-6 Frank D Smiley
1st Class Gunner''s Mate - Vietnam
United States Navy


Seaman Jack K Smitley
Reserve Supply Headquarters, 4nd, Navbase, Phila, PA
United States Navy


YN2c Joseph A Speeney
WWII - Pacific Conflict
United States Navy


 Melvin Tishman
WWII
United States Navy


Fireman 1st Class Bruce Turnbaugh
WWII
United States Navy


S-2C Edward Smith Wortman
Plankowner - USS Little Rock - WWII
United States Navy


CSG3 Morris B Yauger
WWII - USS YMS 403 (Mine Sweeper)
United States Navy





Pvt Robert A Bell
Co B 1st Bn 6th Mar - 2nd Mar Div - Rifleman
United States Marine Corps


LCpl Frank E Dunaway
WWII - Pacific Theatre - Battle of Guadalcanal
United States Marine Corps


Pvt Lawrence George Eans
KIA - Vietnam
United States Marine Corps


MSGT Benjamin F Hair
6th MTBN 4th MLG
United States Marine Corps


Private John Emerson Hostetler
WWII - 27th Marine Division - Infantry - KIA
United States Marine Corps


Sgt Derek Kennedy
Iraq Freedom - Battery R - 5th Battalion - 11th Marines
United States Marine Corps


Private First Class Harry E Lizza
WWII - First Special Marine Brigade - Sharpshooter
United States Marine Corps


Corporal Donald E Lowry
1st Battalion 26th Marines - 9th Amphibious Brig
United States Marine Corps


Sgt Richard Anthony Renzi
Operation Iraqi Freedom/OEF - 2nd Radio Bn
United States Marine Corps


Corporal William H Strickler
1st MAW/HMM 262 - Vietnam
United States Marine Corps


Pfc John J. Tomaro
WWII - Asiatic-Pacific Theater
United States Marine Corps


SGT MAJ Frank J Zadell Jr
Vietnam - L Co., 3rd Bn, 4th Mar, 3rd Mar Div, FMF
United States Marine Corps


Cpl William R Ziska
WWII - Iwo Jima - 5th Division
United States Marine Corps


Cpl John J Ziska
WWII - Pacific Theater - Radar Operator
United States Marine Corps