American Legion Post 553


Elizabeth Area Banner Application

      
VFW Post 7632




PFC Bernt ''Swede'' Alex
Co E, 320th Infantry, Regt 35th Division - WWII
United States Army


S/Sgt Steve Andrejdes
Chief Medic - 284th Combat Battalion Engineers - WWII
United States Army


S/SGT Louis G Argus Sr
32 Infantry Div WWII - 4th Signal Battalion Korea
United States Army


PVT Edgar A. Arnold
45th Infantry Div - Korea
United States Army


SP4 Frederick A. Auretto
Signal Corps (SigC) - Germany
United States Army


Sgt Leonard R Bailey Sr
WWII
United States Army Air Corps


T/Sgt Jack E. Barr
80th Div. - Army Rangers - WWII
United States Army


TSgt Robert F. Barrett
WWII
United States Army Air Force


SP2 Robert G.  Bartifay
Korean War
United States Army


T5 Dwight M Barton
284th Engineer Combat Battalion - WWII
United States Army


Cpl Hobart M Barton Jr
8th Armored Division - WWII
United States Army


Spec-5 Bruce A. Baumgartner
3rd Infantry Div. 10th Engineer Battalion
United States Army


PFC Robert William Bergman
Co A 9th Armored Division - Korea
United States Army


T/Sgt Merio E Bisogni
8th Air Force 305th Bomb Group
United States Army Air Corps


Tech 4 Grade John P Bodnar
WWII - CO B 791st Railroad Opn Bn
United States Army


Cpl Andrew Bodnar
2nd Division Hell on Wheels - WWII
United States Army


SP4 John L Bohlander
801st Eng. Bn - W. Germany, 545th Signal Co. - Lebanon Crisis
United States Army


SP3 Donald Bonetti Sr
Korea Radio Operator
United States Army


PFC James J Bonner Jr
Signal Corps, Korea
United States Army


MSgt Forest G ''Barney'' Boucher
49th Fighter Group WWII
United States Army Air Corps


PFC James R. Brewster Jr
WWII
United States Army


 James R. Brewster Sr
WWI
United States Army


MSG Nicholas Butella Jr
Army Security Agency - Korea & Vietnam
United States Army


Major Robert Calabrisi
7th Infantry Div Light Desert Storm
United States Army


CPL Joseph Camic
Pacific Theatre WWII
United States Army Air Corps


Pvt Robert 'Bob' Charles
WWII
United States Army


Sgt Bryan R. Chomas
1st Brigade 10th Mountain Div. Afghanistan - Operation Enduring Freedom
United States Army


Sgt Robert J Chomas
Signal Corps Radar Instructor Korean Conflict
United States Army


PFC William J Chomas
WWII Company A 60th Infantry 9th division
United States Army


PVT Michael Colecchi
391st Company - WWII
United States Army Air Force


Sgt Philip J. Costanzo
28th Infantry Division - WWII
United States Army


SP4 Anthony Covelli
Hq & Hq Co 17th Inf. Regiment 7th Div. Korea
United States Army


Spec 4 James Edward Crovak
Americal Division 23rd Infantry Co. D 5th Battalion
United States Army


Cpl Emile M Dandoy
WWI - Brigade-Co.B 305th M.P
United States Army


CPL Phineas L. Davis
Korean War
United States Army


PFC Anthony J. DeCarlo
Military Police - Korea
United States Army


1st Lt James M Dick
Korea
United States Army


SMA John  Dixon Jr
Supply Specialist WWII Pacific Theater
United States Army


Major Sadie Belle Douglass
Army Nurse Corps - WWII
United States Army


Spec 4 Edward T. Duval
MIlitary Police - Vietnam
United States Army


Tech-4 Paul Elster
Americal 23rd Infantry Div. - G.C. - WWII
United States Army


Pvt. Lloyd Emanuel
29th Infantry Div. WWII
United States Army


Cpl Paul E Fedorka
42nd Eng Bn Korea
United States Army


PVT Carl Fekula
WWII
United States Army


PFC Austin Fellabaum
100th Infantry - Vietnam
United States Army


PFC George E. Fisher
71st Infantry Division - WWII
United States Army


Spec/4 Bernard F. Forsythe
Infantry 3rd Army
United States Army


Spec 4 Joseph K. Fossi
054 Battalion 66MP Company Vietnam
United States Army


SP 5 Robert J Freyer
HD& Main. Sup Co. 63 Maint. BN Vietnam
United States Army


Cpl Harold W Fuller
7th Infantry - WWII
United States Army


Pfc August M. Gatto
4th Armored division 1957-1959 Peace Time
United States Army


Flight Officer Calvin C. Gephart
807th AAF Base Unit - WWII
United States Army Air Corps


SGT Wayne Gillen
WWII
United States Army


T5 Anthony  Gioia
83rd Infantry Div WWII
United States Army


Spec 4 David A Graham
959th QM Det - 3rd US Army Korea - Cold War
United States Army


PFC Dennis H Griffin
57th Transportation Co. Vietnam
United States Army


Private Edward Gronlund
Quartermaster Corps - Korean conflict
United States Army


Cpl Reynold E. Hamadock
WWII
United States Army Air Corps


CPL George M Hans
WWII - CO. C 1877 Engineer AVN BN - WWII
United States Army Air Force


S/Sgt.  William E. Harchelroad
6401 Field Maintenance - Korea
United States Army Air Force


Specialist Paul Hawthorne
Gulf War
United States Army


Spec-4 Robert A. Haywood
19th LEMCo USARPAC Vietnam
United States Army


Spec - 4 Edward Herget
Headquarters Company Vietnam
United States Army


E-4 John D. Hermesmann
B Baty 1/77 Arty A Co. 1/5 Infantry Cavalry Div. Vietnam
United States Army


SSGT Bryan A. Hoover
Operation Enduring Freedom
United States Army


2Lt Marge Shoaf Howell
318th General Hospital WWII
United States Army


Tech/5 Philip E Howell
Battery C 192nd Field Artillery Battalion 43rd Division - WWII - Philippines / Japan
United States Army


PFC Clyde W Howell
WW2 Co A 14th TNG BP CP Wheeler Ga
United States Army


Sergeant Tony Ignatius
World War II
United States Army


Specialist 3c Robert Johnson
Army Security Agency Korean Conflict
United States Army


PVT Jack Preston Jorgenson

United States Army Air Force


Pvt Theodore Kaczkowski
104th Infantry Div. WWII
United States Army


Pvt Charles ''Lefty'' Kastan
WWII - 330th Infantry - KIA
United States Army


PFC John William Kazanich
Div. 7 Unit 0017
United States Army


CPL William A Keenist
Co.B 806th ENGR. AVN. BN Korea
United States Army


Corporal Harry B  Keffer II
Korea
United States Army


Private Michael Kemple
88th 351st Infantry - WWII
United States Army


Private Frank Kemple
Korean War
United States Army


Cpl. Gordon E. Kirkman
1st Div.63 Tank Battalion - Germany
United States Army


S/Sgt George F. Kobil
8th Air Force 392nd Bomb Group 577th Sqdn - WWII
United States Army Air Corps


PFC Fred G. Krien
Infantry WWII
United States Army


SP4 Shawn E Kuhn
Ft Drum 10th Mountain Division War on Terror
United States Army


SP4 Stephen E LaFrankie
Vietnam
United States Army


SPC4 Alexander T Laughlin
Afghanistan
United States Army


Sergeant Dennis J Lorenzini
2nd Battalion 27th Infantry - Republic of Vietnam
United States Army


PFC Frank W Lynch
WWII - 1119 MP CO AVSN
United States Army


Private James W Maley
Warrant Officer - WWII
United States Army


PVT Raymond Marraccini
Battle of the Bulge - WWII
United States Army


Cpl Christopher McCall
420th Engineering 4th Platoon Afghanistan - Operation Enduring Freedom
United States Army Reserve


E-4 specialist John W. McGrew
52nd Signal Battalion, Co. A - Vietnam
United States Army


CPL Roderick K. McNeil
HQ 1905 AACS Sq - WWII
United States Army Air Corps


PVT Michael J  Melosky
17th and 82nd Airborne Div - WWII ETO (POW)
United States Army


PFC Joseph M Merletto
16th Corps - Korea
United States Army


 Allen ''Rip'' Miller
WWII
United States Army


Sgt George  Miscevich
Heavy Equipment Operator - Korea
United States Army


S/Sgt Wilford Mitchell
106th Division - WWII
United States Army


Private First Class Thomas E Mitchell
North Africa - WWII
United States Army


PVT Norman D Moon
MP - Infantryman - Cold War
United States Army


E5 Daniel W Morgan Jr
Vietnam
United States Army


Pfc Daniel W Morgan Sr
WWII
United States Army


TSgt Ronald A Morris
514th Bomb Squadron; 376 Bomb Group - WWII Italy
United States Army Air Force


Sgt William T. Murtha
367th Fighter Gtoup 393rd Fighter Squadron - WWII
United States Army Air Corps


1st Lt Louis Murtha Sr
161st Tactical Reconnaissance Sqn. - WWll
United States Army Air Corps


E4 Thomas S Naylor
1st Infantry Div. November Platoon - Vietnam
United States Army


Lieutenant Robert M Null
310th Bomber Group 12th Air Force - WWII
United States Army Air Corps


Pfc George Payne
229th Signal Corps - Korean War Era
United States Army


PFC Samuel P Pecora IV
101st Air Assault - Sandanista/Contra Conflict - Honduras 1987
United States Army


T/Sgt Sam A Pecora Jr
500th Bomb Squad. 62 missions, WWII
United States Army Air Corps


Pfc Edgar J. Pershing
73rd Combat Engineer - Korea
United States Army


SGT Frank F Poskon
WWII
United States Army


Sgt James C ''Big Sarge'' Puckey Jr
630th Transportation Iraqi Freedom
United States Army


Spc4 James C Puckey Sr
519th Transportation Co - Cold War Era
United States Army


SFC Jay K. Ramaswamy
Co.B 5-158 Aviation Regt. - Operation Iraqi Freedom
United States Army


S/Sgt Sandor Resnak
29th Infantry Div. - WWII
United States Army


SP5 Bruce Riley
1st Aviation Brigade - Vietnam
United States Army


CPL Joseph E Roberts
507th Fighter Squadron,404th Fighter Group - WWII
United States Army Air Corps


Sgt. Lloyd G. Rogers
WWII - Philippines/Japan
United States Army


Captain Glenn H Rojohn
8th Air Force - 100th Bomb Group / WWII
United States Army Air Force


Cpl Albert F. Roll
Korean War
United States Army


Cavalry Walter Rook
WWI
United States Army


SSGT James E. Rook
825 Bombard Menter Sq. Rd. Pathfind - WWII
United States Army Air Force


CPL William F. Rubino Jr
WWII - 358th Infantry 90th Div
United States Army


SFC, Retired Daniel B. Sabatasso
MANSLEN NCO Academy
United States Army


PVT Nick Saccone
Texas Division - WWII D-Day
United States Army


SP4 Allan G Sandmeyer
Vietnam
United States Army


Pvt Donald Satterfield
Germany - Vietnam
United States Army


Cpl Richard H. Scales
Aerial Gunner - WWII
United States Army Air Force


Lt. Col. - Retired Scott L. Scales
82nd Airborne 12th Aviation Brigade, 3rd US Army - Iraq
United States Army


PFC Leonard Schwab
Panama Canal Dept.
United States Army


SGT Andrew J Sedlak
Americal 23rd Infantry Div Vietnam
United States Army


PFC David L Shaffer
4th Training Brigade
United States Army


SFC Carl  Shipers
Medic - WWII - Korea - Vietnam
United States Army


PFC Maria E Lorenzini Shipers
Dental Assistant - Korean
United States Army


PFC Walter A Smith Jr
WWII
United States Army


Pfc Ronald Dennis Sninsky
Vietnam
United States Army


SSGT Herman R Spinelli
Company I, 111th Infantry - Pacific Theater - WWII
United States Army


SGT Mark J Stefanko
Grenada - Cold War - 82nd Airborne Division
United States Army


PVT George 'Bill' Stewart
Korea / Vietnam
United States Army


Pvt. 1st Class James A Storer Sr
63rd Infantry Div. 2nd Platoon Recon - WWII
United States Army


Pvt Arthur Street
258th Engineer Combat Battalion - WWII
United States Army


SSGT Joseph C Strinich
442/305 Glider Group , Normandy, Battle of Bulge WWII
United States Army


Technical Sergeant Edward Szczerba
42nd Rainbow Div. 232nd Infantry Regiment - WWII
United States Army


CPL Mike TeDesco
WWII
United States Army


Captain Charles O. Thompson, MD
US Army Medical Corps - Vietnam
United States Army


Sgt Nicholas Tobin
459th Engineers - Operation Iraqi Freedom
United States Army Reserve


Sgt Oscar Toth
339th Squadron 96th Bomb Group - WWII
United States Army Air Corps


PFC Jacob Trickett
WWII
United States Army


SP4 Robert W Troy
1st Infantry Div.
United States Army


Private Samuel Tyhonas Sr
26th Infantry - WWII
United States Army


SGT Daniel Tyner
393 MLC, Operation Enduring Freedom
United States Army


Pfc William ''Balo'' Uveges
WWII - 176th Div - KIA
United States Army


 Arthur Vidil Sr.
WWII
United States Army


Sgt Robert S. Walker
Co. B 2nd Bn 31st Inf. - Vietnam
United States Army


E-4 Specialist John A Walsh Sr
24th Infantry - Desert Shield - Desert Storm
United States Army


T/Sgt Alfred F. Werner
96 Bomb Group / 339 Squadron - WWII
United States Army Air Corps


Corp Frederick Werner
101st Airborne - Korea
United States Army


SGT Jack W Whetsel
40th Infantry Div Tank Co 2-24 Infantry Reg Korea
United States Army


Doughboy Alonzo Wiegel
WWI
United States Army


SP-4 John T Williams
34th Single Battalion - Germany / Vietnam
United States Army


PFC Glenn F Williams
873rd Engineers WWII
United States Army


S/Sgt Bernard H. Wolfe
Pacific Theater - WWII
United States Army


E5 Keith J Wright
2nd Army division War on Terror
United States Army


Private Gilbert Wright
Doughboy - WWI
United States Army


Doughboy James E ''Dooley'' Wright
WWI
United States Army


CPL Carl Yurkovich
H Co 5th Infantry Regiment - Korea
United States Army



Find my Banner!
Elizabeth Area is proud to honor our men and women
who are or have served this country
through our banner program.
FRIENDS, FAMILY MEMBERS, AND NEIGHBORS
SERVING PRESENT AND PAST
IN TIME OF PEACE AND IN TIME OF WAR.
THIS IS OUR TRIBUTE TO YOU





How can you get involved?
Click the Application link above
or
Email VFW Commander Rick Elster





Technical Banner Questions
Contact
Harry Munson
Click to email Program Development


Services provided
by

HTM Designs






SM2 Elmer Andres
USS Witek (DD-848) - Cuban Blockade
United States Navy


SM3 Earl Lee Beatty
USS Southerland (DD-743) - Cold War
United States Navy


PO2 Barry Bisogni
Vietnam
United States Navy


SA Fred Blanchard
USS Columbus (CA-74) - Korean War
United States Navy


MM3 c Louis Babe Bonno
WWII Pacific
United States Navy


PO3 Timothy Breegle
USS Coral Sea (CV-43) Vietnam
United States Navy


MM3 Franklin Duane Brown
139th NCB - WWII
United States Navy


MM2 Tom Cain
Cold War - USS Albany (CA-123)
United States Navy


AOM 3C John F Cochenour
WWII - 116th Squadron
United States Navy


F2 Jack Cunningham
WWII Asiatic Pacific Commander Service Div 101
United States Navy


GM3 Julio G. Dinello
USS LCS (L) 49 Asiatic Pacific Campaign WWII
United States Navy


TM3 Paul R. Dodd
USS Canopus (AS-34) - Vietnam
United States Navy


S1c Theodore R Duval
WWII
United States Navy


LCDR Richard Elster
Bay of Pigs - Cuban Blockade - Vietnam
United States Navy


S1c - Machinist Sam Frost
WWII
United States Navy


FN Angelo Gatto
USS Charrette (DD-581) - WWII
United States Navy


AMM3 Delwyn Gealy
WWII
United States Navy


F2 Paul A Gogel
USS Sangamon (ACV-26) - WWII
United States Navy


EM2 Robert H Good
USS Blair (DE-147) Amphibious Assault WWII
United States Navy


SN Jeffrey D. Graham
Cold War
United States Navy


E-4 James R. Harff
USS Independence
United States Navy


MMI Amanda Candelore  Harrah
Reactor Dept. War on Terror
United States Navy


SN2 Raymond W. Holsing
Pacific Theater of Operation WWII
United States Navy


EN2 James D Homer
USS Meerker Vietnam
United States Navy


CM1 Alonzo C. Howell
58th Seabees WWII
United States Navy


 Lawrence Roberts Howell
WWII
United States Navy


SF3c John ''Jack'' Jacobs
U.S.S. Belleau Wood
United States Navy


SN1c Herbert L. James
U.S.S. Kitkun Bay (CVE - 71) WWII Pacific
United States Navy


BM2 Steve Janicki
WWII
United States Navy


SW2 James R Johnson
Seabee's Korea
United States Navy


RM2 Edwin Jordan
WWII
United States Navy


QM A. Ray Kern
USS Chiwawa (AO-68) - WWII
United States Navy


CPO John Klimchak
WWII
United States Navy


SN James J. LaFrankie Jr
6th Fleet - Lebanon Conflict
United States Navy


SM1 James J. LaFrankie Sr
Troop Transport - WWI
United States Navy


GM3C Thomas J. Lettiero
USS DeLong (DE684) - WWII - Pacific Theatre - Korea
United States Navy


RM2 Robert Linville Long
Pacific Area of Operation - WWII
United States Navy


Coxswain Clarence M. Lovasic
LST(495) LST(283) LST(506) - WWII European
United States Navy


PO1c Wyatt Lucas
Commander Fleet Activities Yokosuka Japan
United States Navy


CWO Robert W. MacPherson
Submarine Force Vietnam Era - Cold War
United States Navy


S 1/C John C.  MacPherson
Philippine Sea Frontier - WWII Pacific
United States Navy


Coxswain Kenneth Mahoney Jr
USS Kingsbury - Pacific Theater - WWII
United States Navy


LT Gary E Maurer
USS Preble (DDG-88)
United States Navy


ETN-SN E3 Dennis P. Mayersky
Brown Water Sailor Vietnam
United States Navy


YN1 Michelle Sarver Mocco
Gulf War - Operation Desert Shield/Storm
United States Navy


SN Anthony J. Molinaro
USS Northampton (CLC-1) - Korean War
United States Navy


Coxswain  Orlando Mozzoni
USS Tyrrel AKA-80,Normandy Invasion, Okinawa, WWII
United States Navy


PO3 Kenneth J Murtha
Aviation Ordnanceman -Tail Gunner WWII
United States Navy


SN 1st Class John E. Neff
Seabees - WWII
United States Navy


PO Prudence Wilson Norman
USS Acadia (AD-42)
United States Navy


PO3c Lawrence L Patton
LSM 108 / Signalman - WWII
United States Navy


LCDR Mary E Pavlick
Nursing - WWII - Korea - Bay of Pigs - Vietnam
United States Navy


FN Frederick Raymond Powell Jr
USS Joseph P. Kennedy, Jr (DD-850)
United States Navy


BM3 Richard M Pudleiner
Vietnam
United States Navy


Coxswain Guy O Reschenthaler
WW II
United States Navy


S1 William H Rhoades
USS Canberra (CA-70) - WWII
United States Navy


PhM2c Tony Rubino
NAS 27 - Maui, Hawaii - WWII
United States Navy


LT Kevin S Ryan Jr
USS montpelier SSN 765
United States Navy


BM 2 Michael  Stefanko
Korean War - USS Columbus (CA-74)
United States Navy


Hospital Corpman SA Paul S Stevens
Guantanawo Bay, Cuba, Korean War
United States Navy


S1 Rod Sullivan
WWII
United States Navy


RM3 August Marcell Thalman Jr
USS Mimosa (AN-26)
United States Navy


S1 Ray Tremont
USS Howard W. Gilmore - WWII
United States Navy


HM2 Anthony Tyner
Operation Enduring Freedom
United States Navy


PO1 Scott Tyner
Seabees - Battle of Fallujah, Iraq War
United States Navy


Seaman Carl T. Urban
USS Franklin WWII
United States Navy


CRT Angelo J. Vergona
USS Foote, Little Beaver Squadron
United States Navy


AMM1 Vincent D Volpe
OPA Locka Naval air Station WWll
United States Navy


ENS Joseph P Volpe
Corpus Christi Naval Air station WWll
United States Navy


LT Robert W. Weston
Signalman - WWII
United States Navy


Coxsmin V-6 Raymond A Whiting
WWII - Africa
United States Navy


E5 ABH - 2 James R. Williams
USS Lexingtin (CVA-16) - Cold War
United States Navy


Lt Commander Ronald Lee Wise Jr.
Naval Aviation - VA 75 & VF 103
United States Navy


QM 3 Ronald Lee Wise Sr
USS Leary DD/DDR 879
United States Navy


SN2c Irving P. Wolfe
D-day - June 6th 1944 - WWII
United States Navy





Pvt Joseph G Bauer
WWII
United States Marine Corps


CPL Jesse L Black
2nd Marine Divison Operation Iraqi Freedom
United States Marine Corps


Cpl Charles Brookhouser
Okinawa - Ryukyu Island - WWII
United States Marine Corps


Captain Clark Campbell Sr
Quantico Hawaii WWII
United States Marine Corps


SSgt John 'Sonny' Chutis
Vietnam
United States Marine Corps


CPL Patricia M Clark-Mains
War on Terror (currently servng)
United States Marine Corps


Cpl John Corey
3Div.3 battalion,9th Regiment, Vietnam Era
United States Marine Corps


SSgt Bernard Daczkowski
Mt Olympus (AGC-8) Korean
United States Marine Corps


Cpl Clint Davis
Force Troops - Camp Lejeune Vietnam
United States Marine Corps


Lance Corporal Keith Fine
Vietnam
United States Marine Corps


Cpl Michael J Gogoel Jr
2nd Division - WWll - Pacific
United States Marine Corps


L/CPL Mark W. Gresczuk
1st Marine Div. Vietnam
United States Marine Corps


Sgt Clifford J. Harbert Jr
Vietnam
United States Marine Corps


SGT Gary R Hegerle Jr

United States Marine Corps


Brig Gen Patrick J. Hermesmann

United States Marine Corps


CPL Mike Hiles
Vietnam
United States Marine Corps


Sgt Daniel R. Kadar
2nd Marine Div. Headquarters 4/10 Beirut
United States Marine Corps


SGT David M. Konwick
3rd Battalion / 9th Marines - Vietnam
United States Marine Corps


Cpl Ronald Makosey
Beirut and Grenada Conflict
United States Marine Corps


Sgt William Dennis McKnight
Korea
United States Marine Corps


CPL Jonathan Patterson
War on Terror
United States Marine Corps


PFC David O Pershing
Fox Company, 2nd Battalion 1st Marines Div.
United States Marine Corps


Corporal Brian S Reisnauer
2nd Marine Division, 2nd Marine Battalion
United States Marine Corps


Sgt Clyde  Satterfield Jr.
Korea - Vietnam
United States Marine Corps


SSgt Anthony Singer
1st Division - WWII
United States Marine Corps


GYSGT Ronald J Smith
1st RAD BN Vietman
United States Marine Corps


Sgt John H. Snelson
Korea
United States Marine Corps


CPL R. Marvin Wall
WWII
United States Marine Corps


Sergeant Tim Wynn
1st Marine Expeditionary Force - 3 tours - Iraqi Freedom
United States Marine Corps





TSgt Robert D. Alex
Vietnam
United States Air Force


MSgt Michael J. Ashton
Persian Gulf - Iraq
United States Air Force


Lt John E. Bailey
SAC Pilot KC 97 Tanker - Korea
United States Air Force


A/1c Thomas R. Beeler
Helicopter Maintenance - Korea
United States Air Force


CMSAF - Retired Robert P. Boback
99th Strategic Air Command - Korean War
United States Air Force


Sgt Daniel W Chomas
Desert Storm
United States Air Force


A1c Charles DeBellis
Cold War - Vietnam
United States Air Force


LTCOL, Command Pilot Joseph E DeChicchis
China Burma India WWII Korea Vietnam
United States Air Force


Sgt Guy A. Denillo Jr.
Tactical Air Command - Vietnam War
United States Air Force


SrA Kyle Deppen
Iraq
United States Air Force


A2c Robert Dobrick
Special Services - Vietman Era
United States Air Force


Captain Dr. Stanley ''Skeeter'' Douglas
Dentist/Medical Corps Vietnam
United States Air Force


SSgt Christopher T. Duncan
Electronic Maintenance Tech for ICBM - Global War on Terrorism
United States Air Force


Sgt Jim ''Whitey'' Feick
823rd Red Horse - Vietnam
United States Air Force


E4 Robert E. Good Jr
3550th Maintenance Squadron - Vietnam War
United States Air Force


A2c Arnold E. Handley
Korean War
United States Air Force


CPT Dr. Robyn Holman
81st Med Group - War on Terror
United States Air Force


Sgt Thad W. Kaczkowski
SAC 544th ARTW Cold War, Vietnam War
United States Air Force


SSgt Richard E. Kass
81st Fighter Interceptor Wing - WWII - Korean War
United States Air Force


SSgt Berlyn Lewis
399th Fighter Squad - WWII
United States Air Force


A1C William M. McCormely
Headquarters Squadron Intelligence Greenland - Korean War
United States Air Force


Sergeant Carl J Miller
1503rd Air Support Squadron, Guam, Marianas, Korean War
United States Air Force


S Sgt - Retired Gerald T Miller Sr
Southeast Asia - Vietnam
United States Air Force


Staff Sergeant Don Ray Ritzer
Vietnam - Aircraft Maintenance Specialist
United States Air Force


SSGT Robert J Rockwell
Korea War
United States Air Force


Captain Nick Saccone
Global Strike Command Iraq / Afghanistan
United States Air Force


LT.  Matt Saccone
War On Terror
United States Air Force


MSgt Thomas D. Sigler Jr
Korean War
United States Air Force


Staff Sergeant William A Snyder
Korea
United States Air Force


Sergeant Samuel Tyhonas
862nd Transportation - Vietnam
United States Air Force


E3 Brian K Wright
War on Terror
United States Air Force


SSgt Christopher Wright
62nd Aerial Port Squadron - Iraq War
United States Air Force


A1C Charles B Zekan
Korean War
United States Air Force




MSgt Kathy J Boback Stewart
112 Tactical Fighter Group - Cold War
Air National Guard


TSgt Lorie A Duncan
Operation Enduring Freedom
Air National Guard


CW2 Allison M Moser
Kosovo & Iraq
Army National Guard


CPL Frederic R. Powell Sr

United States National Guard





Seaman Don Caird
WWII & Korea
Merchant Marines


SN Richard A. Disman Sr
WWII
Merchant Marines


Messman Michael Kemple
WWII
Merchant Marines


Chief Cook Charles ''Zeke'' Loveall
WWII
Merchant Marines


Staff Sergeant James E Wright
28th Div - WWII - Korean War
Merchant Marines