South Fayette


South Fayette Banner Application

      
VFW Post 586





SSG Paul Abernathy
3rd Infantry Division - Iraq War
United States Army


SP5 Denise Abernathy
4th Infantry Division - Cold War
United States Army


Sgt Robert A. Balmer
361st Military Police Co. - World War II
United States Army


Cpl William R. Barbish
7th Field Artillery Battalion - Korea
United States Army


PFC August Bonnaure
Company B 386th Infantry - World War II, Asiatic-Pacific Theater, Europe, Rhineland
United States Army


PFC Benjamin Cardillo
928th Ordnance (Heavy) Automotive Maintenance Co - World War II
United States Army


S/Sgt Kenneth P. Chambon
Infantry - World War II
United States Army


T/5 James Rudolph Clark
Infantry / European Theater of Operations - Battle of the Bulge, World War II
United States Army


S/Sgt Thomas T. Cross
Battle of the Bulge - World War II
United States Army


PFC Nick Danilo
Company G, 341st Infantry
United States Army


Sgt Charles E. Davidson
World War II
United States Army Air Forces


Sgt Daniel DeGrave

United States Army


Cpl William F. `Dugan` Duchess
25th Infantry Division - Korean War
United States Army


SPC Daniel Eichler
C Co, 2-1 GSAB
United States Army


Cpl Elmer Gardner
536 Military Police Co.
United States Army


Cpl Joseph J. Godfrey
Artillery Missile Battalion
United States Army


TEC4 William C. Gray
353D Engineering Construction Battalion - World War II, Luzon Pacific Theater
United States Army


SP4 Kenneth A. Hofrichter
Company C, 4th Battalion
United States Army


Pvt Steve Horcick
World War II
United States Army Air Forces


Cpl Robert S. Horvat
20th Airborne - Asiatic-Pacific Campaign - World War II
United States Army Air Forces


T/4 Gilbert `Geep` Iglar
World War II - Occupation of Japan
United States Army


S/Sgt Joseph P. Kamovitch
3rd Army, 16th Armored Engineer Battalion - WWII - Battle of the Bulge
United States Army


TEC5 Matthew Kos
10th Armored, European Theater, World War II
United States Army


TEC5 John L. Kosky
Company D 70th Tank Battalion - World War II
United States Army


Sgt James L. Kosky
Infantry, Motor Pool - Korean War (1951-1953)
United States Army


TEC5 Bernie `Bud` Kramer
World War II - Battle of the Bulge / France - Netherlands
United States Army


Sgt Jeffrey W. Kramer
Military Police - Persian Gulf
United States Army


 Rudolph S. `Babe` Lazzini
Transportation - World War II
United States Army


Cpl Walter G. McCartney
Infantry
United States Army


E-5 James Mezynski
Vietnam Era
United States Army


Cpl Theodore L. Mitchell
43rd Quartermaster, Fifth Division - Korean Conflict
United States Army


Pfc Michael Mizia
Co 1, 110th Infantry, 28th Division - World War II
United States Army


Sgt Donald George Park
Vietnam
United States Army


 John Parkes
Infantry - World War I
United States Army


Cpl Richard G. Peters
Headquarters Battery - 206th Field Artillery Battalion
United States Army


T/4 William A. Phoennik
533rd Ordnance Heavy Maintenance Co. - World War II - France
United States Army


PFC Raymond H. Potts
Headquarters Company #1 - Replacement Training - World War II
United States Army


Cpl Paul Quinlan
World War II
United States Army Air Corps


SP4 Donald L. Regrut
2nd Battalion, 14th Armored Cavalry
United States Army


Cpl James E. Stewart
Korean War
United States Army


Sgt Norman Albert Suhayda
Army Ranger - Vietnam War
United States Army


SP4 Ronald H. Tuma
Peacekeeping in Korea 1958-1960; Radar Crewman
United States Army


PFC Edward J. `Payday` Veneski
20th Air Force - World War II
United States Army Air Forces



Find my Banner!

South Fayette Township is proud to honor
our military service members through this banner program.

FRIENDS, FAMILY MEMBERS, AND NEIGHBORS
SERVING PRESENT AND PAST
IN TIME OF PEACE AND IN TIME OF WAR.
THIS IS OUR TRIBUTE TO YOU

How can you get involved?
It's easy!
Simply click the South Fayette Banner Application link above to get started.






Technical Banner Questions
Contact
Harry Munson
Click to email Program Development


Services provided
by

HTM Designs







BT2 Paul W. Adair
B Division - Vietnam
United States Navy


SN Noah Broyles
STG
United States Navy


 Richard Hayes Chappel
Dry Dock Ship Repair - Okinawa, Japan - World War II
United States Navy


S1c Steve Danilo

United States Navy


S1c John L. Kosky
World War I
United States Navy


RM2 Matthew J. Mikesell
Operation Deep Freeze - Antarctica
United States Navy


SN Norman E. Taylor

United States Navy


BMSN Jan B. Underwood
U.S.S. Agerholm - Vietnam War
United States Navy


EM2 Romeo Mayo Vezzi
USS General LeRoy Eltinge (AP-154) - World War II
United States Navy





Cpl Carl Morton
2nd Marine Division - Operation Enduring Freedom
United States Marine Corps


Cpl Brian Neel
3rd Battalion, 9th Marines
United States Marine Corps


PVT Henry Stankowski
WWII - Guam, Okinawa
United States Marine Corps





TSgt Michael J. Balisky
911th Comm Squadron
United States Air Force


A1C Stephen Chachula
8th Air Force, 4397th Air Refueling Wing - Cuban Crisis
United States Air Force


S/Sgt George Danilo
Korean War - Jet Mechanic
United States Air Force


1st Lt Louis A. Dernosek
9539th Air Force Reserve Squadron
United States Air Force


Cpl Alfred M. Desmet
27th Fighter Wing - Korean War
United States Air Force


Lt Col John Fehl

United States Air Force


SSgt Steven Lower

United States Air Force


Lt Col Erik C. Schillo
171 Air Refueling Wing - Operations Iraqi Freedom, Enduring Freedom, Freedom's Sentinel (OIF, OEF, OFS)
United States Air Force


Sgt Norman J. Wernert
398th Bomb Squadron - World War II
United States Air Force




E-7 Joseph Meehan
171st Air Refueling Wing
Air National Guard


Sgt Blake W. Ulrich
1/110th Inf, 28th ID, Charlie Company
Army National Guard