Steel Valley Area


Steel Valley Area Banner Application

      
SV Veteran Banner Program





E4 Samuel R. Abbott III
Vietnam 1970-71
United States Army


TEC 5 Karl E. Albert
2 Bronze Stars, Europe African Middle Eastern Ribbon, Roma Arno Campaign, Naples Foggia Campaign
United States Army


SP4 Thomas E. Albert
Vietnam War
United States Army


SGT Richard Alexandroff

United States Army


E-5 John J. Asmonga
Vietnam Veteran
United States Army


1st SGT James ''Al'' Baird
WWII Philippines 640th Tank Destroyer Bn
United States Army


Cpl Lawrence Baker

United States Army Air Force


SSGT Clarence A Bandola
29th Division - WWII - Normandy D-Day
United States Army


CPL Dick Baptie
Korean War
United States Army


PFC Stephen J. Baran
World War II 1942-46
United States Army


SFC Paul W. Baran
WWII Pacific Theatre
United States Army


CPL Joseph P. Barlas
Korea 101 Airborne
United States Army


SSGT Lawrence F. Barr
WW II
United States Army


Cpl Art M. Barrera
Korea
United States Army


PVT Ernest J. Bausch

United States Army Air Corps


Cpl John C. Belan
WWII
United States Army


PFC George Berta
WW II Pacific Theatre
United States Army


E-4 Sonny  Bezak
Vietnam
United States Army


PFC Harold ''Pete'' Bissell
WWII - Korea
United States Army


SP4 Keith Bissell
Desert Storm 72 Signal Bn
United States Army


E-4 Howard Bittner
Vietnam War
United States Army


PFC Charles C. Black
WWII
United States Army


SGT Stephen P. Black
Military Police
United States Army


CPL Ray Bodnar
Korean conflict/Operation Hailstorm
United States Army


SP3 Donald F. Bodnar Sr.

United States Army


Lt. Col Daniel E. Bohr

United States Army


PFC Edward G. Bohr
WWII - Germany
United States Army


Cpl Gustave Bonacorso
WWII
United States Army


PFC Jack Bosko
Korean War
United States Army


PFC Michael Boytim

United States Army


PFC Lester V. Brickner
WWII HQ Co. 359th
United States Army


SGT Bernard George Brody
WW II Bronze Star 325th Airborne Okinawa
United States Army


Surgical Tech Abraham S. Brown

United States Army Air Corps


Spec4 Jack Brown
4th Infantry Division - Vietnam War
United States Army


SGT Daniel C. Bugel Sr.
WWII
United States Army


SGT Herbert Burechson
World War II
United States Army


PFC John 'Jack' Byrnes
WWII 329th Infantry 83rd Div
United States Army


PFC John ''Scotty'' Caldwell
WWII
United States Army


CPL William ''Bill'' Capp
WWII Normandy Campaign
United States Army


CPL Mike  Cavicchia
196 TC Truck Battalion
United States Army


SP4 E4 Gregory Cavicchia
Military Police 571st MP Co.
United States Army


PFC Michael J. Cerra
WWII 508th Parachute Infantry Regiment
United States Army


PFC Bernard T. Cheslock

United States Army


Tech 3 John Paul Chir

United States Army


 John G. Chontas
WWII
United States Army


Pfc William A. Chontas
WWII
United States Army


Cpl Edward J. Chuha
WWII
United States Army


SP4 Edward P. Corbett

United States Army


SGT James W. Craven
World War II
United States Army


Tech 5 Herbert W. Crawford
Tank Destroyer - WWII
United States Army


PVT Albert Csider
Korean War - Army Engineers
United States Army


1LT Lawrence A. Cullen
WW II
United States Army Air Corps


SP4 Raymond Delgado
Vietnam
United States Army


Tech 3 Chester K.  Derby
WWII
United States Army


SPC Ronald Deutsch

United States Army


CPL Robert T. Dietzen

United States Army


SGT Francis Albert DiLucia
WWII
United States Army


Tec5 Ronald J. DiLucia Sr.
WWII Military Police
United States Army


PFC Michael Dobo

United States Army


SSGT John Dobo Jr.
WWII Victory Ribbon, Am. Theatre Service Ribbon, Asiatic Pacific Theatre Service Ribbon
United States Army


CPL Robert S. Dospoy
World War II
United States Army Air Force


SFC John R. Drane
Vietnam War
United States Army


SP5 Robert L. Drane Jr.

United States Army


PVT Edward J.  Drozd
WWII Battle of the Bulge EAME & American Campaign Medal
United States Army


PFC Merle E. Dunmire
WWII -135th Infantry
United States Army


SGT John Dzurikanin
WW II
United States Army


PFC Walter V. Edmunds
WWII Victory Medal, Good Conduct Medal
United States Army


PFC William ''Jack'' Edwards
WWII Heavy Machine Gunner
United States Army


PFC John Joseph Ellis

United States Army


PVT Edward Esper
WWII
United States Army


PVT Joseph Esper

United States Army


PVT WAC Mary Esper
WWII
United States Army


 James  Esper

United States Army


 John Robert Esper

United States Army


 William Daniel Evans
Korean War
United States Army


Pvt William P. Exacustides
WWII
United States Army


SGT Daniel Faiello
WWII Europe
United States Army


Staff Sgt Anthony J. Falce
Medic
United States Army


SGT Mark Fallon
CAJIT
United States Army


PFC Patrick J. Feeney
Company K, 3rd Battalion, 29th Infantry Regimental Combat Team - Korean War - MIA
United States Army


SP5 Stephen Fenner

United States Army


CPL Robert A. Fertelmes
Korean War Commendation Ribbon
United States Army


SGT Russell Fish
WWII
United States Army


SFC Matthew A. Flaherty
10th Mountain Div. Operation Joint Endeavor/Operation Enduring Freedom
United States Army Reserve


SGT John E. Fudalla
WWII
United States Army


E4 Thomas W. Fullard
Vietnam
United States Army


Tech 5 Steve ''Pip'' Gajdos
WWII Purple Heart
United States Army


SGT John Gamble
Asiatic - Pacific Campaign - WWII
United States Army


CSM Kevin P. Garvey

United States Army


PVT Clark Wray Gaut
WWI Headquarters Co. 21st Engineers
United States Army


PFC John R. Gerek
WWII Bronze Star
United States Army


CPL Pierino J. Giovannini
Korean Conflict
United States Army


PVT Paul Glunt
Vietnam War
United States Army


SGT James  Grisante
Korean War
United States Army


PVT Arthur E. Guerra

United States Army


SP4 David P. Hahner

United States Army


SSGT Harry ''Bill'' Haney
WWII EAME Ribbon Air Medal
United States Army


PFC William E. Hanlon
WWI 320th Motor Transit Corp
United States Army


SGT George Hanus

United States Army


CPL  Andrew ''Andy'' Harbodin
WWII
United States Army


SSgt Eugene Hardy
WW II
United States Army


SSGT Andy Harhai
WWII Pacific Theatre
United States Army


PFC Albert Higham

United States Army


PFC William E. Hilla
WWII 17th Infantry 12th Armd Div.
United States Army


CPL John C. Hirko
WWII
United States Army


 Francis Hlasnick
101st Airborne
United States Army


Pvt Frederick Hobbins

United States Army


CPL William W. Hogg
WWII BTRY B 145 FLD ARTY
United States Army


PFC Frank E. Hogg
WWI 28th Infantry
United States Army


SGT Charles ''Bob'' Hogg
Battle of the Bulge - WWII
United States Army


T/Sgt Ray Hornak
WWII
United States Army Air Force


CPL Harold Hough
WWII Co B. 301st Signal Operations Bn.
United States Army


CPL John C. Hrabic

United States Army


Cpl Patrick J. ''Red'' Huber
WWII
United States Army


SSGT Andrew Hudak

United States Army


Major Shakir Thomas Ilyas M.D.
World War II
United States Army Reserve


SGT David F. Inglis
WWII
United States Army Air Corps


PFC Frank Jakubcak

United States Army


CPL Richard  Jennings
Korean War
United States Army


SSGT Raymond Jones

United States Army Air Force


Pvt Harry Kainaroi
WWII Purple Heart
United States Army


CPL William A. Kalla
WWII
United States Army


E6 John W. Kapp

United States Army


PFC Regis S. Kasprzak
WWII
United States Army


PFC Robert F. Kearns
Vietnam War
United States Army


SGT John D. Keeler
WWII - European Theater
United States Army


CPL Henry J. Keesecker
WWII
United States Army


PFC Paul E. Kelley
WWII
United States Army


PFC Eugene Khorey
WW II Bronze Star
United States Army


SGT Russell M. Kight
WWII
United States Army


PFC John Steven Klimenko
WWII Occupation Medal Victory Medal
United States Army


SSGT Stanley J. Klocek

United States Army


PVT Sylvester A. Knapp

United States Army


PVT Harry A. Knipp
Korean War 82nd Airborne
United States Army


CPL Edward  Koehler
Korean War
United States Army


SSGT William Kontra
World War II - B-17Armorer Gunner
United States Army Air Corps


SGT Robert J. Kosko
WWII 339 Engineers Leyte Gulf
United States Army


PFC John Kostrub
WWII MP-61st Military Police Co.
United States Army


1LT Harry P. Koury
WW II
United States Army


SGT Christ Koutsavlis

United States Army


 Edward August Kraft
World War I
United States Army


 Steven J. Krivijanski

United States Army


SSGT Eugene Kubancsek
WWII, USAAC, 440th Troop Carrier Group
United States Army


1LT Daniel T. Kubasak
WWII Purple Heart-Silver Star /// Korea- Bronze Star
United States Army


Cpl David S. Kubick
WWII
United States Army


SGT Edward Lapko

United States Army


SP5 David R. Laughlin

United States Army


PFC William 'Skeets' Lawson
WWII Europe
United States Army


CPL Lawrence J. Leskanic

United States Army


E-4 Lawrence Leskanic

United States Army


1LT Joseph Lesko
963rd Field Artillery Bn - WWII
United States Army


1SGT David L. Lesser
Gulf War 82nd Airborne Bronze Star
United States Army


CPL Paul 'Buddy' Lesser
Korean War
United States Army


PVT Bernard H. Lininger
WWII
United States Army


SP5 John T. Listak

United States Army


CPL Richard E. Lloyd

United States Army


 Stanley C. Lucas
WWI (see notes)
United States Army


SSGT John F. Lukowski
D-Day Omaha Beach 121st Combat Eng.- WWII
United States Army


PFC Edward Andrew Lutheran
9th Infantry 2nd Division - Korea
United States Army


SGT Richard P. Mader
Korea Purple Heart
United States Army


Corporal Edward A. Manfredi
Korean War
United States Army


PFC Marcelino L. Manso

United States Army


CPL Nick Markoff
WWII - 33rd Field Artillery Brigade
United States Army


SGT James K. Martin

United States Army


PFC Francis G. Martin

United States Army


PVT Joseph Matta

United States Army


PVT Edward Matthews
WWII
United States Army


CPL John B. Mayor

United States Army


PFC Regis A. McClosky
Korean War
United States Army


1st Lt Alan J. McElhinny

United States Army


SGT Joseph E. McKinney
WWII
United States Army


SSGT Donald G. McQuade
WWII POW
United States Army Air Corps


SGT George 'Mickey' McShane
WWII B-25 Tailgunner
United States Army Air Force


SP4 Hugh McShane
Cuban Missile Crisis
United States Army


PFC Tay Meister
54 Engineer Combat Bn.
United States Army


SP4 Guy A. Melocchi

United States Army


Corporal Francis Milko
WW II Battle of the Bulge 17th Airborne Div.
United States Army


SSGT Norman E. Miller
Korean War
United States Army


TEC 5 William J. Monahan
WWII 127th Infantry Co K Purple Heart
United States Army


SGT Thomas C. Morrison
WWII KIA Purple Heart
United States Army Air Force


CAPT Wiliam R. Mortimer
Dental Corps
United States Army


SSGT Joseph Mulhern
WWII, D-Day Normandy
United States Army


PFC Robert Mulligan
WWII
United States Army


MSGT William J. Murphy
WWII Korea
United States Army


SP5 William A. Olack
Vietnam
United States Army


SP4 Robert O''Leary

United States Army


CPL Russ Orr
Desert Storm-Communications
United States Army


1LT Gene Paterlini
D-Day - Normandy - WWII
United States Army Air Corps


Cpl Elmer Pavasko

United States Army


SFC Barry  Pavasko
82nd Airborne Division
United States Army


SP4 Michael P. Pavasko

United States Army


SGT Larry ''Elvis'' Pavasko
Drill Instructor
United States Army


PVT John H. Pearson Jr.

United States Army


1LT William R. Pelger
WWII B-17 Pilot
United States Army Air Corps


SGT Frank A. Perlaky

United States Army


SP4 Ronald B. Phares
Vietnam VSM VSC
United States Army


SP4 Charles Phares

United States Army


SP4 Dennis Guy Phares
National Defense Service Medal
United States Army


E4 Carl G. Phares

United States Army


MSGT Leonard L. Pherigo
Korea Bronze Star
United States Army


Cpl Mike Phillip
Korean War
United States Army Airborne


SGT Martha Vandergraft  Pickard

United States Army


SGT Paul ''Pat'' Pohuly
Vietnam Era
United States Army


SGT Paul  Pohuly
Korean War
United States Army


PFC Anthony ''Soupy'' Pokrifka
Korean War
United States Army


PFC Joseph A. Prascak
WW II
United States Army Air Force


M/SGT Michael E. Price
WWII
United States Army


S/SGT William H. ''Bill'' Price
WWII
United States Army


Pfc Joseph A. Prokopovitsh
WWI
United States Army


PFC Frank S. Puchalski
World War II Purple Heart
United States Army


E-4 Anthony Pusatere
Vietnam
United States Army


1LT Christopher Retsch

United States Army


PFC Ronald Retsch

United States Army


E-4 Thomas J. Rettger

United States Army


SP3 George E. Revak Jr.
Korean War
United States Army


T/Sgt Edward A. Rock
World War II China-Burma-India
United States Army


PFC John  Rogy Jr.
WWII 301st Signal Corps, Co. B
United States Army


CPL Paul P. Rojtas
Korean War
United States Army


SGT Edward W. Rottman
WWII Purple Heart, Bronze Star, Combat Infantry Badge
United States Army


SP4 Donald W. Rottman
Vietnam War Combat Infantry Badge
United States Army


SP5 Bernard J. Rousher Jr.
Berlin-Cold War
United States Army


 Peter Rowkosky
WWI
United States Army


CPL Alexander Rozgonyi

United States Army


SSGT Louis W. Rozgonyi

United States Army


Cpl James A. Ryan Jr.

United States Army


PFC Russell L. Sadler

United States Army


Corporal Steve John (Pip) Salay
WWII Occupation-Germany
United States Army


Tec4 Edward P. Salley

United States Army


PFC Stanley S. Sams
WWII - Battle of the Bulge
United States Army


SP4 Raymond and Rita Saunders
Vietnam
United States Army


PFC Joe Sawl
Korea
United States Army


SGT Albert Schamus
WWII Military Police
United States Army Air Force


T/5 Philip J. Schavone
328th Infantry Reg. - WWII - Battle of the Bulge
United States Army


SP4 Louis W. Schempp
Vietnam War
United States Army


SGT Karl W. Schlaich
Korean War
United States Army


MSGT Paul 'Bud' Schuster
759th Military Police Battalion
United States Army


SGT Thomas Richard Schwab
WWII South Pacific Occupied Japan Bronze Star
United States Army


CPL Eugene Senich

United States Army


CPL James J. Senich
Korean War Purple Heart
United States Army


SGT Joseph W. Severa
WWII
United States Army


Cpl Milan Shimrock

United States Army


T/Sgt Vincent G. Shumber
WWII
United States Army


SGT Milton A. Siesky
593rd JASCO - WWII
United States Army


CPL Robert  Sikora
Korean War
United States Army


SGM Freddie Siyufy
OIF/OEF Veteran Bronze Star
United States Army


PVT Robert 'Bob' Skyrmes

United States Army


SGT William ''Bill'' Skyrmes
WWII Purple Heart
United States Army


SFC John Slaby
World War II
United States Army Air Corps


PFC  Thomas R. Slater

United States Army


PFC Melvin L. Slater

United States Army


SP4 Robert J. Smith
Vietnam War
United States Army


SSGT Michael Solomon
WWII
United States Army Air Corps


PFC Michael J. Sotak
WWII Bronze Star
United States Army


SGT John R. Spelman
WWII 5 Bronze Stars
United States Army


1LT Charles C. Sprumont

United States Army


PFC Joseph A. Squires
Korean War Army Engineers
United States Army


SGT Joseph R. Stafura
WWII 15th Army Air Force 5 Bronze Stars, 1 Silver Star, Battle Cluster
United States Army Air Force


SP4 Charles R. Stahl
Korean War Military Police
United States Army


 Jack  Steiner
WWII
United States Army


SGT Andrew Stupar

United States Army


CPL James Stupar
218th Anti-Aircraft Artillery
United States Army


 William ''Bibsy'' Sullivan
Korean War
United States Army


CPL Thomas T. Tiboni
Vietnam
United States Army


CPL Fred  Tiboni Sr.
World War II
United States Army


PVT Elmer W. Toth
WWII
United States Army Air Corps


Tech 5 George T. Tracy
WWII 291st Infantry 75th Division
United States Army


SGT Richard  Tuttle
Korean War
United States Army


PVT Jack R. Ulrich

United States Army


PFC Regis N. Urban

United States Army


CPL Anthony J. Urban Jr.
WWII Battle of the Bulge - POW
United States Army


SP4 Rudolph Valiska Jr.
Vietnam Era
United States Army


PFC Robert E. Valocik
WWII
United States Army


SP5 David Vandergraft

United States Army


CPL Joseph L. Vavrek
Korean War
United States Army


PFC Edward  Vinay

United States Army


SP4 Andrew M. Votedian

United States Army


SP4 Richard Votedian

United States Army


SGT Albert  Walter

United States Army


SP4 Mark A. Wasik
Vietnam 1967-1968 25th Infantry Div/ Cu Chi Vietnam
United States Army


TEC 5 Roy O. Weckerle
WWII Normandy, Northern France
United States Army


SP4  James Weckerle
Military Police
United States Army


SP4 Roy Weckerle

United States Army Reserve


Cpl Lawrence Wiesen

United States Army


SGT Eugene Wintner
WWII
United States Army


Pfc Earle V. Wittpenn
WWII - 82nd Airborne
United States Army


PVT Henry A. Wittress
Ft. Leonard Wood Btry E-119FA
United States Army


PFC Henry M. Wittress
WWII Korea Infantry
United States Army


PFC Henry M. Wittress
WWII Korea Infantry
United States Army


CPL James W. Wriede

United States Army


PFC Albert Zabik

United States Army


PFC Mal Zakis
Korean War CIB Presidential Citation
United States Army


SPC William E. Zapf
Operation Iraqi Freedom 101st Airborne
United States Army


SP4 William Zilionis

United States Army



Find my Banner!




Steel Valley Area is proud to honor our men and women
who are or have served this country through our banner program.

FRIENDS, FAMILY MEMBERS, AND NEIGHBORS
SERVING PRESENT AND PAST
IN TIME OF PEACE AND IN TIME OF WAR.
THIS IS OUR TRIBUTE TO YOU

How can you get involved?

Simply Click Here for your application




The Steel Valley Banner Program will stop accepting applications
for banners on September 15, 2016.
We will begin accepting application again on March 15, 2017.
The program has been a great success
and the Banner Committee thanks everyone who has participated.
















Technical Banner Questions
Contact
Harry Munson
Click to email Program Development


Services provided
by

HTM Designs







MS3 Jeffrey B. Allen

United States Navy


S2 James Paul Ballog
WWII USS Birmingham/USS Vincennes
United States Navy


A02 Gary T. Barlas
VF-14 Tophatters
United States Navy


ASM-3 Robert J. Barlas
USS Eisenhower (CVN-69)
United States Navy


MM1-SS Steven E. Beiter
USS Tucson (SSN770) USS Newport News (SSN750)
United States Navy


CM W.J. 'Buddy' Bennett
USS Lamons (DE-743) - WWII - Pacific Theatre
United States Navy


BM3 Donald A. Berger

United States Navy


SN Robert Blasko

United States Navy


SN Keith Blasko

United States Navy


PO2 Kirk Blasko

United States Navy


SO3 Louis ''Lou'' Blattner
WWII - Pacific Theatre
United States Navy


Gunner's Mate 2nd Class Tom Bodnar
WWII Philippine Liberation-Bronze Star/Asiatic-Pacific Bronze Star
United States Navy


SK3 Tim Boyle
Vietnam Era USS William M. Wood (DD-715)
United States Navy


AN Eugene E. 'Gene' Boytim Sr.
Korea
United States Navy


S1c Thomas Breznai Sr.
WWII
United States Navy


 William Bryan

United States Navy


CDR  James J. Campbell
Vietnam VF-11 Top Gun
United States Navy


S1c William Casper
WWII - American Theater
United States Navy


Seaman Carmine Caveeck
WWII - USS St. Louis
United States Navy


 George Ceyba
SEABEE
United States Navy


HA1C John B. Clifford
Pelelue, Okinawa, 1st Marine Div.
United States Navy


YN3 William S. Coles
Korean War
United States Navy


WT3 Joseph M. Connors
WWII - Asiatic-Pacific Theater
United States Navy


BM3 William H. Cook

United States Navy


GM1c Jack E. ''Red'' Cotter
USS Saufley (DD-465) - WWII
United States Navy


S1c D. Craig Craddock
WWII
United States Navy


S1c Charles ''Chick'' Davies

United States Navy


 Roy T. Davis
WWII
United States Navy


SK-2 Charles Dennis

United States Navy


Yeoman Edward P. Didzunas Sr.

United States Navy


S1c James E. DiLucia
WWII
United States Navy


S1c John J. Dindak
WWII - Korea
United States Navy


S1C Robert L. Drane
WW II Pacific Theatre
United States Navy


MM1 Frank G. Ehrin
WWII
United States Navy


MOMM3 Donald G. Ellenberger
WW II Philippine Liberation Medal / Asiatic Pacific Campaign Medal
United States Navy


S1c Albert 'Kandy' Esper
WWII
United States Navy


S1c Michael Esper
WWII
United States Navy


S1c Joseph Falce
WWII - USS Eldorado
United States Navy


S1 George F. Fallon
WWII Pacific Theatre
United States Navy


QMQSN William J. Fallon
Korean War
United States Navy


S1c Charles Joseph Fleming
Korean War
United States Navy


Airman Norman L. Floyd
Vietnam USS Roosevelt Bronze Star
United States Navy


Signalman 3/C William W. Fowler
USS Spiegel Grove LSD-32 Lebanon Conflict
United States Navy


Corpsmen Robert W. Garrison
Vietnam War
United States Navy


Coxswain Michael Goda
WW II
United States Navy


MM3C Edward C. Godec
WWII Pacific Theatre
United States Navy


PhM2c George Irvin Green
WWII
United States Navy


S1c Edward J. Haley Sr
WWII
United States Navy


S2c Clarence 'Honey' Harris
14ND Group - WWII - Asiatic-Pacific
United States Navy


 William C. Hess

United States Navy


MM3 Elmer Hofmeister
USS Forrestal
United States Navy


CPO Michael Hruska
WWII
United States Navy


QM2 Alex ''Tush'' Inglis
WWII
United States Navy


PO3 Frank J. Jasko

United States Navy


SP1 Millard F. Jones Jr.
WWII Korean War
United States Navy


S1c Edward Khorey
WW II - USS Harcourt - 1944-45
United States Navy


 Marty Kingwell
World War II South Pacific
United States Navy


BM Sam Koutsavlis
USS Waldron (DD-699)
United States Navy


 Levine Barrett Kraft
World War I
United States Navy


 Edward A. Kraft Jr.
WWII
United States Navy


LT Michael Krak, M.D.

United States Navy


 Michael Kranack
Korea
United States Navy


MM3 Albert N. Krehely
WWII Victory Medal
United States Navy


F1 William P. Kusek

United States Navy


Commander Scott P. Lawry

United States Navy


RM1 Lee Leech
World War II, Korea
United States Navy


FC3C John S. Listak
World War II
United States Navy


Airman Richard Lloyd
Plane Captain
United States Navy


LT Milton A. Lucas
see notes
United States Navy


Seaman 1st Class Luke F. Madden
WWII Pacific Theatre Ribbon (2 Stars), Philippine Liberation Ribbon, USS LST 571, USS LSM 99
United States Navy


CHSCLK Mike  Majsak
WWII
United States Navy


Captain Nicholas Markoff
F8 Crusader Carrier Jet Pilot
United States Navy


BM Kenneth B. Marsh
WWII
United States Navy


QM2/C Stephen Maszle
WWII
United States Navy


LT Thomas Joseph McAteer
Vietnam War - USS Kearsarge
United States Navy


BM1 Edward ''Mac'' McKinney
South Pacific 7th Fleet Pearl Harbor
United States Navy


PO3 Roger Meehan
Korean War
United States Navy


AMMP2 Joseph M. Mercuri
WWII
United States Navy


 Michael Mitro
Korean War
United States Navy


S2 Stephen Mitro
Korean War Seabees
United States Navy


MM1c Howard T. Moore
WWII
United States Navy


IT2 Jason Moss

United States Navy


Gunner John V. Mrazik

United States Navy


Honor Guard David Mrazik

United States Navy


Specialist X John Mrazik
WWII
United States Navy


QM3 George W. Myford
WW II Torpedo Survivor
United States Navy


QMQ2 Bob Noroski

United States Navy


SF3 Edward O''Hara
WWII
United States Navy


CWO4 Jack O''Leary
1964-1994
United States Navy


S1c Bill O'Rourke
World War II
United States Navy


SN Marty O'Toole
Korean War
United States Navy


S1c Mike O'Toole
WWII - Pacific Theatre
United States Navy


SC2 John J. O'Toole
World War II - Asiatic-Pacific Theater
United States Navy


E-5 Emory Papuga
USS James K. Polk
United States Navy


SA Anthony Peneff

United States Navy


ENS Ernest J. Pido

United States Navy


MM3 Ernest M. Pido

United States Navy


PO3 Robert Portillo

United States Navy


CPO James E. ''Mort'' Price
WWII
United States Navy


Seaman  John W. Race
WWII
United States Navy


S1c William H. Rager
WWII
United States Navy


HM3 Georgeann Reid
Hospital Corpman Navy Reserves
United States Navy


 Donald W. Rettger
WWII
United States Navy


AMM3 Bernard J. Rousher Sr.
USS Ticonderoga - WWII - Pacific Theatre
United States Navy


CMM William ''Bill'' Rushe II

United States Navy


MM3 Robert M. Safko
1948-52
United States Navy


SF2/C Michael Sako
WW II Victory Medal, WW II American Campaign Medal, Philippine Liberation Medal with 2 stars
United States Navy


 Joseph W. Sams
WWII
United States Navy


S1c Angelo R. Sarraino Jr.
Korean War
United States Navy


S3c Edward C. Savolskis

United States Navy


HA1c Albert J. Savolskis
WW II
United States Navy


S1c John Schrading
WWII - South Pacific
United States Navy


 Donald D. Scotillo

United States Navy


S1c Thomas F. Shields Jr.

United States Navy


Yeoman 2nd Class Frank G. Snyder
WWII (Asian-Pacific Campaign)
United States Navy


RM2 Gabriel Stafura

United States Navy


Seaman First Class Thomas R. Steiner
WWII
United States Navy


S1c Chuck Stoebe Sr.
WWII
United States Navy


S2 Albert E. Stuart

United States Navy


FN1 James J. Tomsula
WWII 1943-1945
United States Navy


PO1 Robert L. Toner
WWII Submariner-Pacific Theatre
United States Navy


 Ronald Roy Trbovich
National Defense Service Medal
United States Navy


GM2 James M. Ujevich
Lebanon/Beirut Conflict
United States Navy


ETR2 Michael J. Vehec

United States Navy


PO1 Henry & Steve Vinay

United States Navy


Gunners Mate Albert  Walnick

United States Navy


EM3 Jack Walters

United States Navy


GM2 Warren ''Butch'' Wehrer
World War II
United States Navy


PO1 Wayne G. Wehrer
Vietnam War
United States Navy


S1c Russell D. Wehrer
WWII
United States Navy


SM2c Paul H. Weir

United States Navy


E3 Regis Raymond Williams
USS Henley (DD-391) USS Dupont (DD-941)
United States Navy


Coxswain Robert A. Woolley

United States Navy


 Joseph J. Yano
Korean War
United States Navy


GM3c Bernard J. Zambron
WWII
United States Navy


PO3 Thomas J. Zivic Sr.
Seabee - WWII
United States Navy





CPL John F. Behun
WWII Pacific Theatre
United States Marine Corps


Pfc Kenneth M. Belcher

United States Marine Corps


LCPL Donald E. Beseny
Bay of Pigs
United States Marine Corps


Cpl Drew Blasko

United States Marine Corps


CPL Francis ''Butch'' Boross

United States Marine Corps


SGT George Bradley
WWII - Pacific Islands, Saipan & Tinian, Iwo Jima Korean War - Chosin Resevoir
United States Marine Corps


PFC Richard 'Foo' Brennan

United States Marine Corps


CPL Dick Capp

United States Marine Corps


SGT  Richard Cavicchia
1953-1956
United States Marine Corps


SGT Andrew Cibula Jr.

United States Marine Corps


Lance Cpl Marty (Butch) Connelly
White House Honor Guard
United States Marine Corps


PFC  Frank Delgado
Vietnam
United States Marine Corps


Cpl Nick Albert DiLucia
WWII Military Police
United States Marine Corps


E-3 William S. Dolney

United States Marine Corps


PFC Joseph F. Dorko

United States Marine Corps


CPL John M. Dorko
WW II
United States Marine Corps


PFC Albert 'Al' Durica
WWII
United States Marine Corps


CPL George F. Evans
WWII
United States Marine Corps


CPL George M. Harchar
Vietnam Presidential Unit Citation
United States Marine Corps


SGT William Jeffcoat
Combat Veteran
United States Marine Corps


LCPL Theodore Johnson
Vietnam War KIA Purple Heart
United States Marine Corps


LCpl John David Keeler

United States Marine Corps


Pfc John D. 'Jack' Kelly
Company C, 1st Battalion, 7th Marines - Korean War
United States Marine Corps


Cpl Charles R. Martin

United States Marine Corps


LCPL Greg Matthews
High Speed Morse Code Operator
United States Marine Corps


PFC Donald F. McCallister

United States Marine Corps


MSGT Glenn G. McNeish
WWII - Korea
United States Marine Corps


SSGT Andrew W. McNelis
Vietnam
United States Marine Corps


SGT Charles E. Miller Jr.
Vietnam Purple Heart
United States Marine Corps


SGT Donald L. Mills

United States Marine Corps


LCpl Robert  Morrison

United States Marine Corps


Sgt Thomas W. Morrison

United States Marine Corps


SSGT William 'Skip' Moser
WWII Okinawa
United States Marine Corps


CPL Michael D. Needham

United States Marine Corps


 Stewart S. Noble

United States Marine Corps


PFC George A. Novak
WWII
United States Marine Corps


SSGT John K. Ondo

United States Marine Corps


MSgt Richard Pacelli
Iraq & Afghanistan
United States Marine Corps


GySgt Daniel  Pavasko

United States Marine Corps


CPL Samuel C. Petrucci
WWII
United States Marine Corps


CWO3 Eugene Pido Jr.
Distribution Management Officer
United States Marine Corps


SSGT Mark J. Powell
Operation Desert Storm Gulf War
United States Marine Corps


PFC Charles J. Price
WWII - Bougainville Campaign
United States Marine Corps


CPL Thomas J.  Price
WWII
United States Marine Corps


Cpl Rich and Al Sauerwein
Vietnam War
United States Marine Corps


CPL Larry Schamus
Vietnam War
United States Marine Corps


Captain Vincent J. Shumber

United States Marine Corps


LCpl Ron Skillpa

United States Marine Corps


 Charles E. Steele

United States Marine Corps


SGT Fred  Tiboni Jr.

United States Marine Corps


PFC John Tichon

United States Marine Corps


LCPL Alexander ''Pat'' Varley
Seagoing Marine USS Des Moines
United States Marine Corps


LtCol William G. Waldron
See Notes
United States Marine Corps


SGTMAJ John R. ''Bob'' Waldron
Korea
United States Marine Corps


SSGT John James Welsh
World War II
United States Marine Corps


SGT Raymond Zilko

United States Marine Corps





SGT Eugene (Chip) Conrad
Iraq
Army National Guard





Chief  Bill Barnes
Vietnam
United States Coast Guard


 Frank Bodnar
USS Pride (DE-323) - WWII
United States Coast Guard


Capt Francis 'Tom' Boross

United States Coast Guard


Gunner's Mate 2C Joseph A. Chuba

United States Coast Guard


EN-1 Robert F. Grandetty
Korean War
United States Coast Guard


FN1 Demeter ''Dan'' Lucsko

United States Coast Guard


S1c Jack  Maddigan

United States Coast Guard


PO1 Shane Maddigan

United States Coast Guard


CPO Regis A. McClosky

United States Coast Guard


SN Michael  Mrazik

United States Coast Guard


Ensign John Ondo
World War II
United States Coast Guard


BMI Curtis R. Sloan

United States Coast Guard





SGT Michael S. Blasko
Security Police
United States Air Force


SSgt Milan 'Milo' Blazevich

United States Air Force


SSGT Frederick R. Bonomo

United States Air Force


Captain John R. Bottesch
Vietnam War
United States Air Force


A1c Terry Brown
Korean War
United States Air Force


SGT Ray Butko
Desert Storm
United States Air Force


SSGT Paul W. Cherep
Vietnam War
United States Air Force


A2c Ed Churma

United States Air Force


T/SGT Donald V. Collins
Korea-Vietnam
United States Air Force


 William Davis

United States Air Force


SGT Michael John Dobo

United States Air Force


SSGT George Dunay
Korean War
United States Air Force


A2c Clyde Forsythe

United States Air Force


SrA Daniel F. Hartnett Jr.
Korean War
United States Air Force


TSgt Jim Holgerson

United States Air Force


CMS Charles Johnson

United States Air Force


SGT Gerard H. Johnson

United States Air Force


SSGT Michael  Juba
WWII
United States Air Force


SGT Edward Lapko Jr.

United States Air Force


Staff Sgt Frederick Lebeda

United States Air Force


MSGT David  Martin
Desert Storm
United States Air Force


TSgt Brandon May

United States Air Force


SSGT William R. McLaughlin

United States Air Force


SGT John W. Mitchell
Vietnam 1967-71
United States Air Force


SGT Dick Morrissey
Korean War
United States Air Force


A1c John R. Phillip
Korean War
United States Air Force


 Kenneth L. Rankin
Vietnam
United States Air Force


Major Robert Retsch

United States Air Force


SGT Gregory S. Robes

United States Air Force


MSgt Terri M. Robes

United States Air Force


SSGT Michael E. Schwab

United States Air Force


SGT Chris M. Severa

United States Air Force


MSgt Donald C. Sypolt Jr.

United States Air Force


SrA Charles T. Thompson
Korean War
United States Air Force


SSGT Michael P. Vehec
Korean War
United States Air Force


SSGT Robert ''Red'' Wilkinson
WWII B29 Tailgunner
United States Air Force


SSGT Edward W. Zeigler
WWII 546 Bomb Squad
United States Air Force