TroopBanners Home
Bethel Park Website


Military Banner Application

      
American Legion Post 760




Army Recruiting Office

***


Sgt William H. Abbott
WWII
United States Army


SSgt George (Boots) Abood
Belly Gunner - WWII - POW
United States Army Air Corps


Pvt Russell T. Ahlers
HQ Co, 3rd BN, 5th Cav Reg - Korea
United States Army


Tech 5 Herbert Allen
WWII
United States Army


SP5 John (Jack) Allen
343 ASA Company
United States Army


Officer Kurt B. Anderson

United States Army


Pfc Clark Paul Anderson, Jr.
Korea
United States Army


Pfc Albert A. Angeletti, Sr.
417th Infantry Co H Rhineland Campaign - WWII
United States Army


CPL Robert J . Arelt
WWII - Armored Division - Europe
United States Army


Cpl William C. Aubele
Fifth Army - WWII
United States Army


Cpl John C. Augenstein
464th Air Service Group
United States Army Air Force


Major General Thomas E. Ayres
Pentagon
United States Army


SP4 Andrew E. Barati
65th Eng. BN - 25th Infantry - Vietnam
United States Army


Captain Samuel F. Barone
WWII - Medical Corps - 21st Infantry
United States Army


Captain Clifford Barraclough
WWII
United States Army Air Corps


MSgt Harry (Buba) Bayts
Korean War
United States Army


Pfc Walter A. Bele
Korean War
United States Army


Pfc William C. Bele
Korean War - 25th Div
United States Army


Sgt Samuel J. Bell
WWII - 26th Medical Depot Co.
United States Army


SP5 Richard A. Bender
Vietnam
United States Army


SSgt Stephen F. Billisits
WWII - 8th AF 1st Bomber Div.
United States Army Air Corp


PFC Richard I. Black
WWII
United States Army


Cpl James E. Blair, Jr
Korean War
United States Army


Pfc Joseph B. Blosel
WWII - 90th Reconnaissance Troop MECZ
United States Army


Pvt Felix Joseph Bombara
WWII
United States Army


1SG Arthur M. Brandenburg
Air Defense Missile Battalion
United States Army


Pvt William Braum
558th Ordnance Tank Maintenance - WWII
United States Army


PFC Earl H. Brown
WWII - 103rd Infantry Division
United States Army


Captain Clarence S. Brown
Pilot B-17 - WWII
United States Army Air Corps


Pfc John L. Bruckner
2nd Engineering Grp - Korea
United States Army


E3 Charles  Byrd

United States Army


SP5 Wilbur James Cable
519th MI BN - Vietnam
United States Army


Cpl Joseph J. Campisi, Sr.
397th Infantry Regiment - WWII
United States Army


Sgt Joshua Cannon
502nd Infantry, 101st Airborne Operation Iraqi - Enduring Freedom
United States Army


2LT Jack E. Cantwell
KIA - France - WWII
United States Army


Sgt Anthony Carr
25th Infantry - Korea
United States Army


TSgt William F. Carson
WWII - HQ Co., 53rd Medical Port Transportation Corp.
United States Army


SSgt Nick Centofanti

United States Army


SGT Thomas Cevarr
China Burma India Theater (CBI) - WWII
United States Army Air Corps


E4 Carl Charnesky
25th Division - Vietnam
United States Army


1SG Joseph Chmelynski
Wounded Combat Veteran - WWII - 1940 - 1945
United States Army


E-5 Timothy A. Christopher
5th Cavalry
United States Army


MSgt Benjamin Clark
WWII - 101st Artillery Battle of the Bulge
United States Army


SSgt John P. Cleary Jr.
82nd Airborne 2/325 Air. Gulf War
United States Army


CPL John (Lefty) Cleary Sr.
Korean War
United States Army Air Corp


Sgt Chriss M. Colucci
Vietnam
United States Army


E4 Glenn M. Connor
1st Cav. Division 5/7 Air Cavalry - Vietnam
United States Army


SP5 Marjorie 'Chris' Connor
Signal Corps - European Theater
United States Army


Sgt Victor Cornacchione
WWII
United States Army


SSgt Frederick N. Cornelius
965th Engineer Maintenance Company
United States Army


PVT Richard R. Cornish Sr.

United States Army Reserve


Pvt Harold E. Crowley, Jr.
Korea
United States Army


Major Matt Dabkowski
3rd Styker Brigade 2nd Inf. Div. Operation Iraqi Freedom
United States Army


TSgt Frank Danyo
WWII
United States Army


Pfc William N. DeAngelo
WWII - Company F 8th Infantry
United States Army


1LT Robert A. DeBortoli
WWII - 1283rd Engineer Combat BN
United States Army


SP4 Christopher Dedes
Vietnam
United States Army


Spc Kevin J. Deighan
25th Infantry Division Operation Iraqi Freedom
United States Army


SP3 Allen T. Delano Jr.
Korean War
United States Army


Pvt Donald D. DeLisio
27th Infantry Regiment 'Wolf Hounds' - WWII
United States Army


Captain Joseph R. Denti

United States Army Air Force


Pfc Shawn M. Derbish

United States Army


SSgt William J. Desmond
WWII - 29th Fighter Squadron
United States Army


Pfc Frank J. DeVuono
Corps of Engineers
United States Army


SSgt Joseph (Bud) Dietz
WWII - Anti Aircraft Artillery
United States Army


Tec5 Louis L. DiGorio
WWII
United States Army


SP5 Charles Diulus
855th General Supply Co. - Vietnam War
United States Army


SPEC-4 Barry Dixon
3rd Cavalry Regiment
United States Army


Cpl Joseph Eugene Domaracki
Korea
United States Army


Tec4 Stanley A. Dunal
17th Airborne - Battle of the Bulge - WWII
United States Army


SP4 Gregg Dusch
Vietnam
United States Army


SPC Joseph L. Edgar
52nd Combat Aviation Battalion. Vietnam
United States Army


1LT Peter S. Edwards Jr
Fighter Pilot - 307th Fighter Squadron - WWII - ETO
United States Army Air Corps


CAPT Thomas Espy
Civil War KIA - 62nd PA Volunteer
United States Army


2nd LT Frank A. Evanovich
5th Air Force, 6th Air-Sea Rescue - WWII
United States Army Air Force


Sgt Robert P. Faessel
Korea 42nd Engineer Constr. Batt.
United States Army


SFC Robert Faux
197th Infantry Brigade - Desert Storm
United States Army


Pfc Michael  Fedlock
WWII
United States Army Air Force


TEC Robert W. Fischer
5th Infantry Regiment - WWII
United States Army


Major John Fitzgerald
170th Infantry Brigade Operation Enduring Freedom
United States Army Reserve


SSgt John Foster
WWII
United States Army


SFC Ronald F. Founds
8th Air Force - WWII
United States Army Air Force


Pfc Thomas G. Fox
WWII European Theatre
United States Army


PVT Frank Francesco, Jr.
KIA - 142nd Infantry, 2nd Battalion - WWII
United States Army


1LT Robert C. Franke
WWII
United States Army


Cpl Richard J. Freeman
809th Engineer Aviation Battalion - Korean War
United States Army


Sgt Richard A. Gardner
63rd Infantry - Pacific Theater - WWII
United States Army


Cpl Frank Getty Jr
Korea
United States Army


PVT Willam B. Giehll
90th Replacement Battalion
United States Army


SP4 Damian J. Gildea Jr.
Officer Evaluation Center
United States Army


Cpl Ralph A. Graeser
Korean War - 1st Armored Div
United States Army


Sgt Carl L. Grebner, Jr
8th Air Force - WWII
United States Army Air Force


SP-4 Daniel C. Gribbin
23rd AG Detachment - Vietnam
United States Army


Cpl Alfred Griffin
WWII
United States Army


SP5 Donald G. Grimes
25th Infantry Division - Vietnam
United States Army


Pfc Larence E. Hart
Heavy Artillery (1953-1955)
United States Army


Sgt John Hayes
WWII - Europe Mediterranean 60th Carrier - 28th Troop Carrier
United States Army Airborne


CPL Frederick J. Heilman
Korean War
United States Army


Pfc Richard A. Heisler

United States Army


Pfc Paul L. Henney
Korea
United States Army


Pvt William Hirsh
Korea
United States Army


Sgt Arthur (Huck) Holzer

United States Army


PFC Eugene (Bud) Howe
39th Regiment 9th Infantry Division - WWII
United States Army


SP4 Ronald R. Huston
Korean War - 369th ORD Co
United States Army


Pfc Stanley Hutchinovitch
Aleutian Islands - WWII
United States Army


Cpl Lawrence T. Ihnat
WWII
United States Army


Sgt Lee R. Irwin
Korea - 64th Eng. Base Japan
United States Army


Pfc Louis E. James, Jr
80th Division 319th Infantry - WWII
United States Army


Sgt Edward Janus
Co. C 876th Airborne Engineers - WWII
United States Army


Sgt Paul O. Jones Jr.
Korea - 5th Infantry Division
United States Army


SP4 Specialist Edward V.  Kach
United States Army
United States Army


Lt. Col. Albert L. Kahn
Army Corps of Engineers - WWII
United States Army


Sgt Stanley E. Kaplan
WWII - 27th 105th Infantry
United States Army


Sgt Russell Karl
95th Infantry Division - WWII
United States Army


E4 Devin A. Karwowski
509th Eng Co 5th Engineer Bn - OIF
United States Army


Pfc Edward Kessler
WWII - 101st Airborne, 502nd P.I.R.
United States Army


Pfc Frank King
HQ Co., 2nd Battalion Group, 10th Infantry Regiment - Germany
United States Army


PFC Howard J. Klein
9th Div 60th Inf Regt - WWII
United States Army


E4 John E. Klein
Pearl Harbor - WWII
United States Army


Sgt William Kohler
40th Division, 185th Regiment - WWII
United States Army


SSgt John A. Kohut
580th Replacement Co. - WWII
United States Army


T5 George J. Kolsun
11th Airborne 18th Glider Infantry. WWII Headquarters Com Platoon
United States Army


SSgt John P. Konyk
WWII European/Pacific Theater, Pearl Harbor
United States Army


Sgt Mike Kurtz
120th Signal Radio Intel 33rd Inf. WWII
United States Army


Sgt Russell A. Kurtz
3rd Battalion, 509th Parachute Inf. 4th Airborne Combat, 25th Div. KIA February 11, 2007 - Fallujah, Iraq
United States Army


Mess Sgt Michael N. Kuzak
Battery A, 255th Field Artillery Battalion - WWII
United States Army


Cpl Erwin E. Labbett
Okinawa - WWII
United States Army Air Corps


Cpl Richard Lampenfield
101st Airborne - Korean War
United States Army


SP5 Don C. Land
11th Armored Cav. 9th Log. Cmd Thailand/Vietnam
United States Army


TEC5 Angelo Lappa
Small-Arms/Weapons Mechanic - WWII
United States Army


SP4 Edgar Robert Laurie
Vietnam
United States Army


1LT John F. Laxton
WWII - 45th B Squadron
United States Army Air Corp


E5 Dennis W. Lejeck
3rd Infantry - Desert Shield - Desert Storm
United States Army


S/Sgt Albert Lorenzato
911th FA BN - WWII
United States Army


1LT Louis W. Lorincy
WWII - 656th Tank Destroyer
United States Army


Cpl George F. Lowmiller
Korea - 3rd Armored Division
United States Army


Pvt John Luisi
12th Regiment - WWII
United States Army


1st Sgt James J. Lynch
WWII - 967th FABN & Korea - 765th FABN
United States Army


Pfc Jack Marks
Vietnam Era - K9 Handler
United States Army


Pvt Stanley Markunas
Army Corp of Engineers - Korea
United States Army


SSgt John Marnik
WWII - 79th Division
United States Army


Captain Edward F. Maziarz
Vietnam - 1st Infantry Div. HQ Co.
United States Army


E-5 John H. McClellan
Vietnam - 25th Infantry
United States Army


Capt Lorinda Kanagy McCormick Dabney
121st Signal BN 1st Inf. Div
United States Army


SSgt Paul Robert McCuean
WWII - Red Diamond
United States Army


Pfc William F. McKnight
WWII
United States Army


Sgt Colleen Weidl McNamara

United States Army


TEC5 Harry F. McPoyle
Cook & Army Band - WWII - Pacific Theatre
United States Army


Pfc Donald Mead
Korea
United States Army


1st LT Maurice E. Meinert
8th Field Artillery - Korean War
United States Army


Cpl Norris Mercer
WWII
United States Army Air Corps


 James Mercuri
Vietnam
United States Army


Sgt Steve M. Miller
WWII
United States Army


Cpl Leo J. Moran
WWII - 12 AF 322nd Srv, Grp HQ
United States Army Air Corp


1LT William H. Moran Jr.
WWII - KIA 701 Bomb Sqd 445th Bomb Grp
United States Army Air Corp


Sgt William Morris
85th Air Drone Squadron - WWII
United States Army


PVT Edward Guy Mosher
Army Transport Command - WWII
United States Army Air Corps


SSgt George J. Mowod
WWII - 90th Division
United States Army


Cpl Richard W. Mueser
21st Evacuation Hospital - Pusan - Korean War
United States Army


SP4 Robert P. Mur
Vietnam
United States Army


Cpl William J. Muraca
3505th AAFBU - WWII
United States Army Air Force


Cpl Harry G. Murtaugh
Korea - 1st Cavalry Division
United States Army


CAPT Thomas Leo Myron
WWII - 12th Weather Squadron 59th Weather Wing
United States Army Air Force


2LT John D. Nicholson
KIA WWII Pilot - 446th Bomb Group H
United States Army Air Corp


Infantry C.D. Nicholson, Sr.
WWI
United States Army


Pvt Joseph Noblick
106th Div., B Co., 34th Div., K Co.
United States Army


SP4 John Normile
Army Corps of Engineers
United States Army


SP4 Specialist Timothy C. O'Connor
Military Police
United States Army


Sgt Thomas E. O'Keefe Jr.
WWII - 1059th Signal Corps
United States Army


Sgt Edward J. O'Neill
Korea
United States Army


CPT Michael A. O'Neill
Terminal Command Thailand - Vietnam War
United States Army


TEC5 Ralph J. Opferman
Co. B, 2nd ENGR CONSTR BN - WWII
United States Army


Sgt Richard H. Opferman
WWII - Japan
United States Army


1LT Norman R. Opferman
WWII
United States Army


Pfc John V. Opferman
WWII
United States Army


Cpl Michael G. Opferman
Korea - SVC Co 27th Inf. APO25
United States Army


 Philip Palermo
WWII
United States Army


1LT David E. Parrish
Vietnam - 4th Infantry Division
United States Army


LT Richard E. Parrish
WWII - 8th Air Force
United States Army Air Corp


SP4 Alice E. Parrish
151st MP Unit - S. Korea - Women's Army Corps (WAC) - Vietnam Era
United States Army


PFC Steve Partyka
28th Infantry, 9th Battalion - Korean War
United States Army


Sgt Paul W. Pecina
Company G 13th Infantry
United States Army


SPC Matthew C. Perea
101st Airborne Division - Operation Enduring Freedom
United States Army


Sgt Walter Perry
WWII - Co/B 573rd SIG AW BN
United States Army


E5 William T. Peters
Vietnam - 80th Gen. Support
United States Army


SP4 Stephen Peterson
305th Military Police
United States Army


LT Charles J. Pfeifer
VC-12 Squadron - Korea
United States Army


Pfc Roy Milton Pfeil
WWII - First Infantry
United States Army


Pfc Robert E. Pfeil
HQ Battery, 979th FA BN - Korean War
United States Army


Pfc Paul Andrew Pfeil
HQ Co., 3rd Bn, 7th Cav Regt - Signal Corps
United States Army


Cpl Edward W. Pfeil
1455th AAF BU - WWII
United States Army


Sgt Matthew Poye Jr.
WWII - 8th Army Toyama Military Gov'''t Team
United States Army


Sgt William A. Pritchard
4th Division - WWII
United States Army


SP4 Robert Pschirer
HQ & Operations Detachment
United States Army


Pfc Joseph Pudlak
BTRY B 91st AFA BN 1st AD - Korea
United States Army


Pfc Thomas J. Purcell
Korea
United States Army


Pvt Joseph C. Pusateri
WWII
United States Army


Pfc John J. Rachuba
9th Corp Artillery
United States Army


1st Lt Jacques P. Rhodes
B-26 Marauder 17th Bombardment Group - WWII
United States Army Air Force


Spc4 David (Bub) Richards
HHC 2D Brigade 28th Infantry. - Vietnam Era
United States Army


Pfc Caleb Richardson Sr.
WWII
United States Army


Sgt John C. Riley
155th AACS - British Guiana
United States Army Air Force


SP3 Robert M. Ripper
Korean War
United States Army


Sgt Frank Riznow
WWII
United States Army


Sgt Dennis E. Riznow
2nd Battalion 94th Artillery
United States Army


SP4 Edward Robinson
Cuban Crisis
United States Army


 Michael Rock
17th Airborne Division, 680th Battalion - WWII
United States Army


Pfc William J. Rockacy
3rd Army - European Theater - WWII
United States Army


Pfc Raymond J. Rosa, Jr.

United States Army


SGM Richard F. Rostauscher
Operation Iraqi Freedom (2003-2004)
United States Army


Sgt George W. Ruck
WWII - 242nd Inf Div. Rainbow Div
United States Army


SP4 Ronald L. Rudolph
3rd Army
United States Army


SP4 Richard Rush
773rd Field Artillery
United States Army


SPEC4 Martin Ryczkowski
1st Battalion 44th Artillery. - Vietnam
United States Army


CAPT James F. Sasser
713th Signal Aircraft Warning Company
United States Army Air Corps


Cpl Peter F. Scabilloni Sr
25th Infantry Div. Tropic Lightning - Korean War
United States Army


SPC Ruth E. (France) Scanlon
WWII
United States Army


Pfc Ernest Scarillo
415th Infantry
United States Army


Pvt Norman G. Schaff
WWII
United States Army


Cpl Edward H. Schaffer
Fort Knox / Korean War
United States Army


Sgt Frederick C. Schmidt
5th Armored Div, Cavalry - Korean War
United States Army


PFC Karl Schmieder
25th Division - 27th Regiment - Korean War
United States Army


Sgt David A. Schmitt
1st Cavalry Div / 70th Tank Bn
United States Army


TSgt Herman F. Schutte
464th Coastal Anti-Aircraft Batt. - WWII
United States Army


CPL Ronald E. Serafini
24th Division - Korean War
United States Army


Sgt Brandon Shay
475th Quartermaster
United States Army


2nd LT Joseph W. Stubenbort Jr
Korean War
United States Army


SFC  Michael W. Sutton
Desert Storm - 514th AMB Co.
United States Army


1st Sgt John J. Swayna
WWII
United States Army


SPEC4 Marty Szott
1st Infantry Division - Vietnam
United States Army


Sgt Theodore Szott
WWII
United States Army


TEC 5 Henry J. Szymanski
631st Ord Amm Co - ETO - WWII
United States Army


T5 Frank C. Tamlitts
WWII
United States Army


Sgt Eugene Thomas
WWII
United States Army Air Corp


Tec4 Leonard Tischler
WWII - Infantry
United States Army


Sgt Steve Tranquilli
Korea
United States Army


Cpl Carl E. Traurig
Co. A 766th Railway Shop BN - WWII
United States Army


Sgt Felix F.  Trozzi
155 Artillery - Pacific
United States Army


Spec 4 Edward J. Trusnovic, Jr.
1st Cav 82nd Airborne - Vietnam
United States Army


Sgt Stan Urbank
WWII
United States Army


Pfc Al Veseleni
WWII - Infantry
United States Army


Sgt Clement W. Vigliotti
288th Field Artillery Observation Battalion - Germany - WWII
United States Army


SP4 David W. Vogel
Vietnam
United States Army


SP4 Stanley V. Wagner

United States Army


Cpl George Wagner
45th Infantry Division / 45 MP Co. - Korea
United States Army


Sgt David A. Walker, Jr
Btry A, 753rd AAA Gun BN - WWII
United States Army


SSgt Bucky Ward
326th CRC
United States Army


Sgt  Edward E. Warmus
5th Infantry Division. - Korean War
United States Army


Pfc Arthur E. Waterman
WWII - Normandy Invasion. 90th Infantry, Patton''s 3rd Army
United States Army


Sgt Jerome L. Weidl

United States Army


LTC Arthur Weinblum
475th QM Group - 3rd Army - Desert Storm
United States Army


Pfc John Weinheimer
Co B 285th Engineer Combat Battalion - WWII
United States Army


Cpl Gilbert Whitmer
336th Combat Engineers
United States Army


Sgt Donald Wilson
Cavalry Unit Aviation Bat
United States Army


Pfc Melvin Witt
WWII
United States Army


Sgt Robert E. Woods
106th Division
United States Army


Cpl George T. Yaksich
442nd Bombardment Squadron - WWII
United States Army Air Corp


Pfc Edward Joseph Zawilla
WWII - Army Corps of Engineers
United States Army


Sgt Albert E. Zeffiro
368th Fighter Sqd - 359th Group - WWII
United States Army





MSgt Frederic J. Jones
PA Air National Guard 112th Fighter Group 1965-1979
Air National Guard


O-3 Captain Robert C. Meussner Jr.
1st Plt 28th MP Co - Operation Iraqi Freedom-Ramadi
Army National Guard





CPO John A.  Caligiure
Vietnam War Era
United States Coast Guard


E3 Seaman Frank L. Marks
USCGC Cherokee WMEC-165
United States Coast Guard


E3 Richard L. Nicotera

United States Coast Guard


YNC Joseph F. Rigatti
WWII
United States Coast Guard





FM Leo Brooks Bebout
WWII - Fireman - Engine Room
Merchant Marines


Engineer August (Ted) Pace
WWII
Merchant Marines



Find my Banner!



The Municipality of Bethel Park is proud to honor our men and women
who are or have served this country through our banner program.

FRIENDS, FAMILY MEMBERS, AND NEIGHBORS
SERVING PRESENT AND PAST
IN TIME OF PEACE AND IN TIME OF WAR.
THIS IS OUR TRIBUTE TO YOU

How can you get involved?
It is simple.

Click Here for your Military Banner Application


Bethel Park Girl Scouts
Complete the Troop Banner Locator App in 2 evenings
Showing the Street Location of 384 Bethel Park Military Banners Online
Troop 51385 Thank You for your Support and Dedication
Click here to find a Military Banner in Bethel Park

Brianna Gieske         Madison Podsiadly     Emily Carter          Allison Kurtz
Leaders back Row: Erin Carter, Diane Kurtz


Sgt Russell Kurtz Memorial Fund
Veteran Unemployment Rate Was Higher Than 20 Percent Last Year:
If you are a American-Legion resident, current or past, and
have been hit by recent financial difficulties your
ability to pay will not restrict our salute to you.

The Russell Kurtz Memorial Fund was put in place to provide
a free single banner with bracket and strapping for
public display to those that cannot afford the program
Click Here for Banner Information   





American-Legion
HONORS VETERANS WITH BANNER PROGRAM

By Susan Schmeichel for The Almanac
Please click here for the article




For additional program information
Contact:
American-Legion
Commander/Mayor Jack Allen
412-848-0906




Technical Banner Questions
Contact
Harry Munson

Click to email Program Development





Please Click Here

for information on the
American Legion post 760





Services provided
by

HTM Designs







Navy Recruiting Office

***


Lt JG William Alderson
Korean War
United States Navy


Ensign George C. Armor
WWII - Pacific Theatre
United States Navy


PM3c Earl J. Augustine
WWII
United States Navy


SN Jerry Baker

United States Navy


PO3 Dennis J. Barton
U.S. Navy SEABEES - Vietnam
United States Navy


LTJG John F. Benson
Bay of Pigs
United States Navy


SN John F. Bonaccorsi
Korean War
United States Navy


AMM2c Angelo Bontempo
HEDRON 5-2 - WWII
United States Navy


Coxswain Lawrence G. Boyer, Jr.
WWII
United States Navy


PO3 Albert L. Bradl
USS Coral Sea - Aircraft MTC - WWII
United States Navy


EM1c Roy Ernest Burford
WWII - Pacific Theater
United States Navy


FN1c James H. Burns
Korean War
United States Navy


S1 Ralph Cianelli
5th Division -WWII
United States Navy


PO3 Hugh R Cleary
Seaconron 21 Gulf War
United States Navy


PO 2 Charles Louis Combi
WWII
United States Navy


SN Samuel A. Connell
Vietnam
United States Navy


SN Henry M. Davis
VP-21 Anti-Submarine Warfare (ASW) - Vietnam War
United States Navy


SCPO Thomas V. DeMars
Korea - Persian Gulf
United States Navy


SN1c Felix J. DeSantis
WWII - USS LST 27
United States Navy


YN3 Louise M. Desmond
WWII USN Training School Stillwater, OK
United States Navy


AM3 Bernard F. Diehl
Composite Squadron VC-4 - Korean War
United States Navy


RM3c Anthony C. Faessel
WWII - A.C.U. #6
United States Navy


MM3c Earl A. Faust
WWII - South Pacific
United States Navy


AD2c Henry J Fisher
WWII
United States Navy


YN3 Michael D. Flynn
Vietnam
United States Navy


SFC James F. Fox
WWII USS Hecuba (AKS12)
United States Navy


SF2c James F. Gallagher
WWII - Solomon Islands CB Detachment 1009
United States Navy


SM1c Robert Gary
USS Wyoming (BB-32) - WWII
United States Navy


YN Thomas E. Gray
WWII
United States Navy


TM3 S1C Richard Graziani
USS Amick (DE-168) - WWII
United States Navy


EW1 William K. Greaver Jr
Cold War
United States Navy


RM2 William K. Greaver Sr
WWII
United States Navy


CT2 Carl L. Grebner, III
Naval Security Group - Vietnam Era
United States Navy


HA1c Fred T. Green
WWII - HA 1c USNR V-6
United States Navy


CPO Thomas B. Harris

United States Navy


CO Stephany Hartstirn
Operation Enduring/Iraqi freedom
United States Navy


SN Louis C. Herrle
4th Division - Korea
United States Navy


SN Charles J. Holzer
Ditch & Rescue Patrol
United States Navy


CM2c Raymond E.  Hunt
122nd & 64th Naval Const. BN WWII
United States Navy


SH2 Frank L. Huwe
Pacific Theater American Theater - WWII
United States Navy


SN Kenneth L. Jackson

United States Navy


PM2c George  James
WWII
United States Navy


MOMM2 Charles M. Kennedy
WWII
United States Navy


E4 Joseph Kletch
Vietnam
United States Navy


SN Bill Kossan
WWII - LST
United States Navy


MMR3c John Kraves
USS Arkansas (BB-33) - WWII
United States Navy


PO2 Henry Kulikowski
Advanced Training Unit 700 - Korean War
United States Navy


PO Edward Lanetz
Korean War
United States Navy


LCDR Ray Pershing Litton
Pearl Harbor - WWII
United States Navy


SN Robert Aaron Lytle
WWII
United States Navy


CD3c Brian O. MacDonald
WWII - Korea
United States Navy


SN James J. Mackey

United States Navy


GM Paul Roy Marlin
USS Nevada - WWII
United States Navy


AD3 Charles R. Martin
Helicopter Utility Squadron Two (HU-2)
United States Navy


Ensign Richard E. Martin
WWII
United States Navy


CPO C.F. Martin
WWII - Korea - Atlantic Fleet
United States Navy


SN1c Robert McEwen
WWII - USS Thatcher
United States Navy


MT1c Joseph C. McGuire Jr
Korea - Vietnam
United States Navy


Pfc Paul (Pete) McHugh
WWII
United States Navy


MMC Paul McKenzie
USS Patrick Henry (SSBN-599) - Vietnam Era
United States Navy


RM-3 Dan McPoyle
Radio OC Division - Vietnam War - Pacific
United States Navy


PO2 James R. Metzmaier
LST 880 - Korea
United States Navy


QM Theodore J. Mikuta
USS Haines - WWII
United States Navy


RDM2 Russell Clark Miller
USS LST-942 - WWII - South Pacific
United States Navy


SN Joseph Mowod
WWII
United States Navy


MOMM3 William Mulholland
7th Fleet - USS LST-574 - WWII - Asiatic-Pacific Theater
United States Navy


EMFN Kenneth Nagel
USS Detroit AOE - 4
United States Navy


SN Edward Allan Naylor
Korean War
United States Navy


PO James J. Nestor
WWII
United States Navy


AT3 C. D. Nicholson
WWII
United States Navy


CDR Charles Oakley
Vietnam Era
United States Navy


CDR Geoff Oakley
12th Dental Co - Operation Restore Hope
United States Navy


LT Marnie Oakley
12th Dental Company
United States Navy


GM3c Robert O'Connell
WWII
United States Navy


SN Norman Olup
WWII - Korea
United States Navy


E4 John Opferman
Vietnam
United States Navy


E5 John Phelps
USS Lowry DD770 - Cuban Missile Crisis
United States Navy


SN Ronald James Pilardi
Cuban Missile Crisis
United States Navy


Shipman William Pete Polito
Vietnam
United States Navy


RM2 Floyd Bryan Porter Jr.
WWII - Philippine Liberation. Asiatic-Pacific Arena
United States Navy


ACMM Steve Previs
WWII
United States Navy


SN1c Albert L. Quigley
LST-1071 - WWII
United States Navy


Ensign Joseph F. Quinn
USS Zane - WWII
United States Navy


MM1c Thomas A. Rennie
WWII
United States Navy


LT Arthur T. Reynolds
VPB-118 - WWII - Pacific
United States Navy


SOG2 Glenn A. Rhyner
Korea
United States Navy


GM3c David H. Richert
USS Muliphen AKA -61
United States Navy


FN1C Angelo (Tut) Rigatti
WWII
United States Navy


SM1 Edmund R. Rigatti
WWII
United States Navy


HM3 Roger A. Rigatti
Korea - USS Sigourney (DD-643)
United States Navy


BM3 Robert D. Roberts
WWII - PB 49
United States Navy


FCCS-SW Warren J.  Roberts
USS Peleliu (LHA-5)
United States Navy


CM2c Eugene J. Rockacy
Seabees - WWII - 8th BN
United States Navy


PO2 Bruno Rodi
WWII
United States Navy


PO3c David D. Roessler
Fox Division - Vietnam
United States Navy


SN Carl Rosa
WWII - Pacific Theatre
United States Navy


BM3 Roy R. Rubican
2nd Division - Bay of Pigs
United States Navy


SN James K Scanlon
Vietnam War
United States Navy


Y2 George K. Scanlon
WWII - Korean War
United States Navy


SN Scott A. Schademan

United States Navy


SN John G. Schademan, Jr.

United States Navy


Airman Donald O. Scheeser
Korean War
United States Navy


IC2 David M. Schultz
Engineering Division / Interior Communications - Vietnam
United States Navy


5-E Gene Selko
Vietnam
United States Navy


SN1 Leo J. Sell
WWII - USS Salt Lake City, L Division
United States Navy


SN Leonard A. Sikora

United States Navy


E4  Charles P. Simon
Vietnam - Seabee - MCB One
United States Navy


YN Jacob R. Simon
WWII
United States Navy


SN Scott A. Sloan
Vietnam - USS Moinester
United States Navy


HM3 Joseph P. Smith
NAVHOSP - Desert Storm
United States Navy


CPO Dirk Stahl
Submarine Service
United States Navy


CPO Harold Stahl
WWII - Korea
United States Navy


PHM3c Homer E. Stanley
WWII - U.S.S. Consolation AH-15
United States Navy


CPO James V. Steffan Jr
USS Yorktown, PT-515 - European & Pacific Theaters - WWII
United States Navy


PC3 Donald P. Steigner Jr

United States Navy


SPC2c Kenneth Stephenson
WWII
United States Navy


SPC2c Dr. Sally  Stephenson
WWII
United States Navy


Lt Marion Streiner
WWII - Naval Nurse
United States Navy


SA James J. Summers II
Vietnam
United States Navy


E3 Kevin Surdyk
Seabees
United States Navy


SN William Szott
Seabees - WWII
United States Navy


SN Stanley Szott
WWII
United States Navy


SN1c James F. Tate
WWII
United States Navy


AN James Toner
Korea
United States Navy


SN1c Jack A. Turberville
WWII - USS Midway
United States Navy


SN Samantha (DePalma) Vennare
AIMD - Operation Enduring Freedom
United States Navy


MM2 Louis R. Ward
USS Tranquility
United States Navy


PO2  Philip W. Ward
USS Bennington CV A-20
United States Navy


Commander Charles J. Wazenegger
3rd Division - Weapons - Personnel Office
United States Navy


Ensign Anton (Tony) West
WWII
United States Navy


CDR Gilbert G. Whitmer, Jr. MD
Operation Iraqi Freedom
United States Navy


EM3 William Wilkeson
Vietnam War - 1965-1969
United States Navy


SN Clair Wingertsahn
WWII - USS ATTU CVE 102
United States Navy


Commander Robert C. Wyda
JAG - Guantanamo Bay / Iraq/ Afghanistan
United States Navy


PO AME2C Richard C. Young
RVAH-11 - Vietnam
United States Navy




Marine Recruiting Office

***


Pfc Stephen Angeletti

United States Marine Corps


Sgt Ernest J. Antoniazzi
C Co, 1st Batt, 6th Reg, 2nd Div.
United States Marine Corps


Cpl Adam G. Armstrong
India Battery, 3rd Battalion. 10th Marines 2nd Division
United States Marine Corps


Cpl George William Barton
2nd Division - WWII - Pacific Front
United States Marine Corps


Pfc Charles J. Belliotti
Co. F, 2nd MAR DIV - Vietnam Era
United States Marine Corps


LCp Thomas W. Brown
2nd Military Police Company Desert Storm
United States Marine Corps


Cpl John M Champlin
1st Platoon Trucking Co. - Gulf War
United States Marine Corps


Cpl Raymond L. Connell
Vietnam
United States Marine Corps


SFC Richard R. Cornish
Operation Enduring Freedom
United States Marine Corps - National Guard


Pfc Robert (Bullet) Daley
WWII Battle of Saipan 3/6 2nd Division Company C
United States Marine Corps


Pfc James R. Drew
WWII - Battle of Guam - E Co. 3rd Marine Division 2nd Batt.
United States Marine Corps


Sgt Haya Eason
MWSS-273 - 1st Marine Aircraft Wing
United States Marine Corps


Sgt David Espinar
2nd SRIG
United States Marine Corps


Cpl Robert J. Fleckenstein
Iwo Jima - first wave
United States Marine Corps


Lt Col Robert (Boo) Friedman
CO, Marine Fighter Attack Squadron 323
United States Marine Corps


Sgt Bud Gastgeb
3rd Batt - 8th Marines/2nd Division Cold War 1953-56
United States Marine Corps


Cpl Joseph E. Grousosky
4th Marines - WWII - Pacific
United States Marine Corps


Sgt Eric Vaughn Heisler
13th MEU WESTPAC 16-1 - Operation Inherent Resolve
United States Marine Corps


Sgt Standard T. Hiller
WWII - Pacific Theater
United States Marine Corps


Sgt Anthony L.  Hull
Platoon 3004 - 2nd Tank Bat.
United States Marine Corps


Sgt Daniel A. Johnson
Vietnam
United States Marine Corps


SSgt Robert J.  Jolley
WWII - Korea
United States Marine Corps


2nd Lt. Leo John Kelly III
4th Marine Reg. 3rd BN/India Co. - KIA. - Vietnam
United States Marine Corps


Cpl Thomas Steven Kotz
MCB Camp Lejeune, NC
United States Marine Corps


Cpl Philip A. Latona
WWII - Pacific Theatre
United States Marine Corps


Cpl Duane R. Lawrence
Post Korea
United States Marine Corps


MGySgt Ralph V. Litzenburger
1st Marine Division - Korea
United States Marine Corps


Cpl Joshua Maloney
Operation Iraqi Freedom
United States Marine Corps


Sgt Douglas Martin
VMGR 352 - 3RD Air Wing
United States Marine Corps


Sgt Clifford Morton
10th Marines
United States Marine Corps


Cpl James T. Mulhair
Charlie Co. 1st BN 6th Marines - US Embassy Warsaw, Poland
United States Marine Corps


Pfc Louis Nicotera
WWII
United States Marine Corps


Cpl Jonathan I. Pagano
MALS - 16 Operation Enduring Freedom
United States Marine Corps


Sgt Joseph C. Parinella
Supply Department - Korean War
United States Marine Corps


Pfc Paul W. Popovich
Vietnam
United States Marine Corps


SFC Leonard F. Prokopchak
Vietnam - Artillery Da Nang - Germany - Patriot Missiles
United States Marine Corps


LCpl Michael E. Prokopchak
2nd Mar Div, 1st Mar Div - Vietnam
United States Marine Corps


Col Michele E. Prokopchak
2nd Mar Div, 4th Mar Div, 1st Mar Div - Vietnam, 1st Gulf War
United States Marine Corps


Sgt Patrick T. Quinlan
Combat Logistics Battalion 8 - Operation Iraqi Freedom
United States Marine Corps


Pfc Nathan Reitmeyer
Embassy Guard - 2nd BN 7th Marines
United States Marine Corps


Sgt Robert W. Roessler
22nd Regiment - WWII
United States Marine Corps


Cpl Roland John Roth
WWII
United States Marine Corps


Cpl David J. Sholtis
Operation Enduring Freedom
United States Marine Corps


Sgt Robert M. Soldo
Korea
United States Marine Corps


E4 Corporal Robert J. Stiglich Jr.
Bravo Company 1st BN 7th Marines
United States Marine Corps


Sgt Robert Streiner
WWII - South Pacific
United States Marine Corps


Pfc Charles Michael  Swaim
Vietnam - KIA 02/10/1967 - H&S CO, 3RD BN, 26TH MARINES, 3RD MARDIV
United States Marine Corps


Sgt Frank J. Vatter
2nd Marine Division - Korean War
United States Marine Corps


Cpl Audrey J. Vatter
2nd Marine Division - Korean War
United States Marine Corps


Sgt Rudy Nicholas Vaughn
1st Marine Div. 5th Marine Reg.
United States Marine Corps


SSgt Matthew W. Vaughn
Marine Expeditionary Forces - Operation Iraqi / Enduring Freedom
United States Marine Corps


GSgt Thomas George Vogel
Vietnam
United States Marine Corps


Cpl John F. Weinheimer, Jr.
1st Marine Division, 3rd Battalion, 7th Marines - Vietnam
United States Marine Corps


Sgt Franklin C. Woolensack
Vietnam - 2nd Marine Batallion
United States Marine Corps




Army Recruiting Office

***


1LT Tom Beaver
Headquarters Command - Vietnam Era
United States Air Force


SRA M. Russell Beeson
Operation Safe Haven / Operation Southern Watch / Operation Desert Fox
United States Air Force


SMSgt John L. Black
Vietnam - 377th Quick Turners
United States Air Force


LT Col Earl A. Blomberg
Vietnam - HQ Airlift Cmd - Office of the Insp Gen
United States Air Force


A1c Peter J. Bonura
Korean War
United States Air Force


MSgt Merle R. Brickner Sr.
Korea - 911th
United States Air Force


SrA Jayme M. Cassedy
49 MDSS - Operation Enduring Freedom
United States Air Force


1st Lt.  Frank Cepits
384th Bomb Group - 546th Squadron. WWII - B-17 Pilot
United States Air Force


AC 1  Joseph A. Cevarr
497 F. I. S. - Cold War
United States Air Force


MSgt Paul Currie
171st Air Refueling Wing - Desert Storm
United States Air Force


A1C Richard A. Custer
79th Tactical Fighter Sqd
United States Air Force


Sgt Ron Cywinski
Vietnam
United States Air Force


SSgt Frank Dabkowski
Korean War - 78th Field Maintenance Squadron
United States Air Force


Captain Walter Donnellan
Korean Conflict
United States Air Force


2nd LT Frank Leslie Pinkham Edwards
WWII
United States Air Force


SMSgt Douglas J. Eggert
Operation Enduring Freedom
United States Air Force


E4 Henry P. Endler Jr
Airframe & Powerplant Mechanic - Vietnam War
United States Air Force


A1C Clarissa J. Fabus
Air National Guard - 171st ARW
United States Air Force


A1c Arnold H. Giehll
Korea
United States Air Force


A1c Paul R. Greenaway
Korean War
United States Air Force


Lt Col David Grumet
Vietnam
United States Air Force


A1C Zachary J.  Harney
30th Airlift Squadron
United States Air Force


A1c Andrew Hertneky
WWII
United States Air Force


Capt Kenneth Hodgson
37th Airlift Squadron
United States Air Force


MSgt William Robert Homer
91st Strategic Reconnaissance Squadron - Korean War
United States Air Force


E4 SGT Clarence 'Skip' Hornak
Det 11, 1 Combat Eval Group/Vietnam
United States Air Force


A1c Brian E. Irwin
OIF / OEF
United States Air Force


LT Jack W. Jenny
WWII - 718th, 449th Bomb Group
United States Air Force


E5 SGT Tim Kirsch
31st Aircraft Gen Squad/Operation Eldorado Canyon-Libya
United States Air Force


E-3 H. Troye Kovach
Vietnam Era - HQ CONAC
United States Air Force


E4 Matthew J. Krzywiecki

United States Air Force


S/Sgt Henry R. Kubala
326th Bombardment Sqdn - WWII - B-17 Tail Gunner
United States Air Force


SSgt Roy W. Martin
364th Fighter Group - WWII
United States Air Force


Sgt Don Miller
Vietnam - 1969-1973
United States Air Force


SMSgt Mitchell Morton
United States Air Force Band
United States Air Force


SGT Louis Charles Naples
48th Supply Sq - USAFE - Vietnam
United States Air Force


A1c Kenneth Oechslein
Vietnam
United States Air Force


Sgt James O'Mara
351st Strategic Missile Wing - Vietnam
United States Air Force


Lt. Col Michael J. Prokopchak
WWII - Korea - Vietnam
United States Air Force


SrA Stephanie Rose Pusateri
49th Wing - REAPER - 849 AMXS - Operation Enduring Freedom
United States Air Force


A1c Joseph F. Quinlin
WWII - European Campaign
United States Air Force


A3c David L Richie
6091 Recon Squadron - Korea
United States Air Force


SSgt Robert B. Schoenberger
112 Air Base Group 171st ARS
United States Air Force


Sgt Vincent V. Schulte
Vietnam War
United States Air Force


TSgt Michael J. Smith
57 Weapons Sqaudron (ACC) - OIF OEF OND
United States Air Force


CAPT John W. Sommer
Strategic Air Command
United States Air Force


Col James J. Summers
WWII - Korea
United States Air Force


Captain Ralph Tartaglia
Strategic Air Command 1959-1962
United States Air Force


SSgt John Ubinger
93rd Supply Squadron - Strategic Air Command - Korean War
United States Air Force


Cpl Joseph Volpatti
8th Air Force 300 5th Bomb Group - WWII
United States Air Force


Cpl John Wannemacher
9th Air Force Service Command
United States Air Force


SSgt Thomas J. Yankowski
366th Aircraft Maintenance Sqd
United States Air Force


TSgt Thomas M. Zeffiro
Security Forces Squadron - Operation Iraq Freedom
United States Air Force


A1C Jerome Zemaitis

United States Air Force